Pandemi şokunun ilk etkileri

Finans Şirketleri

Araştırma kapsamımızdaki bankaların 2Ç2020’de toplam TL 6.99 milyar net kar açıklamasını bekliyoruz. Bu rakam çeyreklik bazda %3 artışa karşılık gelirken yıllık olarak da %13’lük bir artışı ifade ediyor. Her ne kadar net faiz gelirlerinin kuvvetli kredi büyümesi nedeniyle çeyrek bazında yataya yakın gerçekleşmesini öngörmekle beraber, kredilerin aşağı yönlü fiyatlamasına bağlı olarak swaplara göre düzeltilmiş marjlarda çeyrekte 20 bazlık bir gerileme bekliyoruz. Risk maliyetinde ise 15 bazlık bir artış beklentimiz var. Karlılığın artmasını engelleyen bir diğer faktör ise yine çeyrek ve yıllık bazda düzenlemelerin olumsuz etkilerini yansıtmaya başlayan net ücret ve komisyon gelirleri oldu. Karlılığı olumlu anlamda dengeleyen unsurlar ise net alım-satım kayıplarının hızla azalması ve çeyrek bazında gerileyen faaliyet giderleri olarak sıralanabilir. 2Ç’de karını önemli derecede arttırmasını beklediğimiz bankalar Al Baraka, Halkbank ve Akbank olurken Vakıfbank’ın karının ise yüksek baz etkisi nedeniyle çeyrekte %16 gerilemesini bekliyoruz.

Hayat dışı sigorta sektöründe faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin ikinci çeyrek karlılıklarının düşen hasar frekansları nedeniyle en azından ana faaliyet gelirleri anlamında yüksek seyretmesini bekliyoruz. İkinci çeyrekte elementer branşlarda Aksigorta’nın ikinci çeyreğe göre karını çok önemli derecede arttırmasını bekliyoruz. Bunun yanında temettüye göre düzeltilmiş olarak Anadolu Sigorta’nın da net karında çeyreklik olarak artış öngörüyoruz. Anadolu Hayat’ın ikinci çeyrek karının da ilk çeyreğe yakın bir biçimde güçlü gerçekleşmesini bekliyoruz.

Finans Dışı Şirketler

Pandeminin etkisinin en fazla hissedildiği 2020 yılının ikinci çeyreğinde finans dışı şirketlerin toplam satışlarında yıllık %19 oranında bir daralma tahmin ediyoruz. Öte yandan tahminlerimize göre toplu FAVÖK rakamındaki daralma %9 ile sınırlı kalırken, net karda faiz giderlerindeki düşüşün etkisi ile %2 oranında bir büyüme öngörmekteyiz. Yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre net karını en çok arttıracağını tahmin ettiğimiz şirketler Doğuş Oto (%310) ve Türk Traktör (%343). Bu isimlerin ardından yıllık %237 artışla Ülker, % 90 ile Türk Telekom, %83 ile Turkcell ve %80 ile Arçelik geliyor. Benzer bir şekilde yıllık FAVÖK artışında Ülker, Doğuş Oto ve Türk Traktör üst sıralarda yer alırken, pandemi süresince nispeten güçlü performans gösteren gıda perakendesi şirketlerinden BIM ve Şok ‘un, sırasıyla % 32 ve %21 olan yıllık FAVÖK artışları dikkat çekiyor.

Grafiklerde Y ekseni BIST-100’e göreceli son 1 aylık performansı, X ekseni tahminlerimiz ile şekillenen FAVÖK büyümesini göstermektedir. Yeşil dikey eksen ortalama FAVÖK büyümesini göstermektedir.

Yıllık & çeyreklik bazda tahmini büyümelerin ortalamasından yüksek FAVÖK artışı beklediğimiz hisselerden borsaya göreceli olarak artış göstermemiş yani beklentimizin henüz fiyatlanmadığı hisseler yeşil ton ile gösterilmektedir.

Yıllık & çeyreklik bazda tahmini büyümelerin ortalamasından düşük FAVÖK artış/düşüşü beklediğimiz ve son bir aylık süreçte fiyatı borsaya göreceli olarak artış göstermiş hisselerde olumsuz görüş bildirmekte ve kırmızı ton ile grafikte göstermekteyiz.

Grafiklerde Y ekseni BIST-100’e göreceli son 1 aylık performansı, X ekseni tahminlerimiz ile şekillenen Net Kar büyümesini göstermektedir. Yeşil dikey eksen ortalama Net Kar büyümesini göstermektedir.

Yıllık & çeyreklik bazda tahmini büyümelerin ortalamasından yüksek Kar artışı beklediğimiz hisselerden borsaya göreceli olarak artış göstermemiş yani beklentimizin henüz fiyatlanmadığı hisseler yeşil ton ile gösterilmektedir.

Yıllık & çeyreklik bazda tahmini büyümelerin ortalamasından düşük Kar artış/düşüşü beklediğimiz ve son bir aylık süreçte fiyatı borsaya göreceli olarak artış göstermiş hisselerde olumsuz görüş bildirmekte ve kırmızı ton ile grafikte göstermekteyiz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

The post 2.Çeyrek 2020 Bilanço Tahminleri appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments