Takip ettiğimiz bankaların toplam net karının 2Ç20’de çeyreklik bazda %2, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise %37 artmasını bekliyoruz. Halkbank, Yapı Kredi ve Akbank’ın bu çeyrek en yüksek kar artışı raporlamalarını beklerken, İş Bankası ve TSKB’nin çeyreklik karının bir önceki çeyreğe göre yatay seyredeceğini tahmin ediyoruz.

Bankacılık sektöründe bu çeyreğin öne çıkan gelişmeleri;

i) TL kredilerde kamu ve özel bankaların ayrışması ve kamu bankalarının çok güçlü büyümesi,

ii) mevduatta Aktif Rasyosu nedeniyle özel bankaların pazar payı kaybı,

iii) vadesiz mevduatta artış,

iv) kredi/mevduat oranında kamu ve özel sektörün benzer seviyelere ulaşması;

v) fonlama maliyetlerinde düşüşün devam etmesiyle, kredi ve mevduat faizi makasında beklenenden daha düşük gerileme;

vi) yatay veya daha yüksek swap kullanımı, ancak düşük swap maliyeti;

vii) ücret-komisyon gelirlerinde düzenlemeler ve Kovid-19’a bağlı düşüş; ve

viii) BDDK düzenlemeleri paralelinde, TGA oranı düşük olsa da bankaların proaktif şekilde provizyon ayırmaya devam etmeleri.

Nisan ve Mayıs aylarında evden çalışma, okulların kapalı olması ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları gıda perakendecilerinin satışlarında ciddi artışlara sebep oldu. BİM, Migros ve Şok Marketler’in öne çıktığını, Bizim Toptan’ın ise görece zayıf kaldığını düşünüyoruz.

Gıda sektöründe Ülker Bisküvi’nin iyi bir çeyrek geçirdiğini düşünüyoruz. Ancak dışarıda tüketim mekanlarının kapalı olması Coca-Cola İçecek ile Anadolu Efes’in bilançolarına olumsuz yansımış olmalı.

Havacılık bu dönemde en olumsuz etkilenen sektörlerin başında geliyor. Nisan-Mayıs aylarında uçuşlar yapılmazken PegasusTAV Havalimanları ve Türk Hava Yolları’nın oldukça zayıf bir dönem geçirdiklerini ve ciddi net zarar açıklayacaklarını düşünüyoruz.

Düşen faizler otomotiv sektöründe yurt içi satışlara olumlu yansırken, Doğuş Otomotiv’in görece iyi bir bilanço açıklamasını bekliyoruz. Önemli ihracat pazarlarının kapalı olması nedeniyle Ford Otosan ve Tofaş’ın ikinci çeyrek performanslarının zayıf kalacağını öngörüyoruz. Benzer şekilde Arçelik’in de zayıf bir performans gösterdiğini düşünüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ICBC Yatırım

The post 2. Çeyrek Bilanço Beklentileri appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments