Wednesday, December 1st, 2021

2 milyar dolar vurgun yapıp Tayland’a uçtu

Yerli kripto para piyasası, yeni bir skandalla çalkalanıyor. İddialara göre Türkiye’nin global lisanslı ilk borsası olarak bilinen Thodex, kullanıcılarını dolandırdı. Bir süredir  bakım yaptıklarını iddia ederek kullanıcıların çekim yapmasına izin vermeyen borsa, 21 Nisan itibariyle internet sitesini kapattı.

Haklarını aramak için polis eşliğinde şirketin ofisine giden mağdurlar, karşılarında kimseyi bulamadı. İddialara göre şirketin CEO’su Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolar ile Tayland’a kaçtı.

Thodex depremi: Suç duyuruları başladı

Thodex CEO’su, Tayland’a kaçtı

Birkaç gün önce Dogecoin çekimlerinde sıkıntı yaşatan site, ilk olarak bakıma girdiklerini açıkladı. Ardından yeni bir ortaklık sebebiyle 4-5 iş günü boyunca kapalı kalacaklarını belirten Thodex, borsadaki tüm işlemleri durdurdu. Kullanıcılar merakla ne olduğunu öğrenmeye çalışırken bazı mağdurlar, bir avukat ile anlaşarak konuyu takip etmeye başladı.

Thodex

Konuya dair açıklama yapan avukat Oğuz Evren Kılıç, “Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettik.” ifadesini kulandı. Yaklaşık 400 bin hesap bulunan borsa, aylık yüz milyar liralık işlem hacmine sahipti. Avukatın açıklamasına göre, bu paranın 2 milyar dolarlık kısmının nerede olduğu bilinmiyor.

Tayland’a giden ve sosyal medya hesaplarını kapatan Faruk Fatih Özer, henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı. Genç CEO’nun kullanıcıları dolandırarak 2 milyar dolar ile kaçtığı tahmin ediliyor. Eğer iddialar doğruysa bu cumhuriyet döneminin en büyük dolandırıcılık vakası olarak tarihe geçecek.

Çiftlik bankı hatırlattı

Yaşanan olay, pek çok insana Çiftlik Bank olarak bilinen dolandırıcılığı anımsattı. İnternet üzerinden oynana oyun ile gerçek çiftlik kurulduğunu iddia eden uygulama, benzer bir şekilde bir gece aniden kapatılmıştı. Daha sonra gelen bilgiler, şirketin CEO’su Mehmet Aydın’ın yurtdışına çıktığını ve yüklü miktar parayı yanında götürdüğünü ortaya çıkardı. İki olay arasındaki benzerlikten sonra vatandaşlar Thodex için “ikinci Çiftlik Bank vakası” demeye başladı.

Her ne kadar Mehmet Aydın’ın 1 milyar 139 milyon liralık vurgunu oldukça büyük olsa da Thodex’in yanında “küçük” kalıyor. TL’ye dönüştürdüğümüzde kripto para borsasındaki kaybolan paranın miktarı 16 milyar lirayı aşıyor.

The post 2 milyar dolar vurgun yapıp Tayland’a uçtu appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments