Foreks Haber Merkezi ABD’de tarım dışı istihdam rakamları analistleri şaşırttı. Mayıs ayında tarım dışı istihdam 2 milyon 509 bin arttı. Beklenti 8,33 milyon düşüş olacağı yönündeydi.  Wall Street coştu, TSİ ile 19:00’da DJ30 ve S&P500 %3.78 ve %3.01 prim yaparken, Stoxx600 günü %2.45 karla kapattı. ABD 10 yıllık tahvil getirileri bir günde 11 baz puan artarak, %0.91’e yükseldi. Brent petrol vadeli sözleşmeleri halen %5 primle $42/varilden işlem görüyor.  Ancak TL bu coşkundan yararlanamadı. Halen dolar/TL 6.78-79 bandında. ABD’de resesyon bitti mi?

 

Tarım-dışı istihdam raporu detayları

 

Mayıs ayında işsizlik oranı da Nisan ayındaki yüzde 14,7’den yüzde 13,3’e geriledi. Beklenti işsizlik oranının yüzde 19,5’e yükseleceği yönündeydi.

Mayıs ayında istihdam konaklama, inşaat, eğitim ve sağlık hizmetleri ile perakende ticaret sektörlerinde artış gösterdi. buna karşın kamuda istihdam azalmaya devam etti.

ABD’de işsizlik oranı Mayıs’ta 1,4 puan düşüşle yüzde 13,3 olurken, işsiz sayısı 2,1 milyon azalarak 21 milyon oldu.

Nisan ayında 16,2 milyon artış göstermiş olan geçici işten çıkarılmışların sayısı 2,7 milyon kişinin yeniden iş başı yapmaları ile 15,3 milyona geriledi.

İstihdam kazanımların büyük çoğunluğu sokağa çıkma yasakları esnasında geçici olarak işten çıartılanların işbaşı yapmasından kaynaklandı.

 

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Analizi:     “Mayıs istihdam raporu şaşırttı…”

ABD’de Mayıs ayında 8 milyon azalması beklenen istihdam 2,5 milyon  artarken, %19,7’ye çıkması beklenen işsizlik %13,3 seviyesine  gerilemiş oldu. İstihdamdaki artış, Mayıs ayının belli bir döneminde  bölgesel olan yeniden açılmalardan kaynaklanmış görünüyor. İmalat  sanayiinde Nisan ayında revize edilen veriye göre kaybedilmiş 1,3  milyon istihdama karşılık Mayıs’ta 225 bin kişi işe dönmüş görünüyor.

Nisan’da 19,7 milyon istihdam kaybetmiş olan özel sektörde ise 3,1  milyonluk artış var. Kamuda ise istihdam kaybı sürüyor. Genel olarak  istihdamdaki 20 milyon üzerindeki kayıptan sonra Mayıs’ta sağlanan 2,5  milyonluk artış, en azından yeni bir işten çıkarma dalgasına işaret  etmemesi açısından pozitif olarak değerlendirilebilir.

İşsizlik oranında %13,3’e düşüş sağlanmakla beraber, pandemi  sürecindeki işten çıkarmalarda işgücünün dışına da önemli bir çıkış  söz konusu olmuştu. Bu nedenle bu dönemde iyi bir gösterge  olabileceğini düşündüğüm uzun dönemli işsizlikte %22,8’den %21,2’ye  olan düşüş en azından işgücüne tekrar dönerek ya çalışmaya ya da iş  aramaya başlayan bireyler olduğunu gösteriyor. Katılım oranı %60,2’den %60,8’e çıkmış  tabii normal koşullara yaklaşılması için %62 üzerine  tekrar çıkması gerekiyor.

Çalışma saatinde Nisan’da 34,2’ye düşüş  firmaların salgın nedeniyle çalışma saatlerini kısaltmalarından  kaynaklanmıştı, birkaç firmanın tam mesaiye geçmesi bu rakamı 34,7’ye  çıkartmış. Ücretlerdeki yataylık olağan dışı koşullarda devam ediyor.

Nisan’da işten çıkarılan düşük gelir düzeyli çalışanlar ve  yöneticilerin içeride kalması nedeniyle aylık %4,7, yıllık %8 artan  ücretler, doğal olarak aylık %1 geriledi ancak pandeminin olağan dışı  koşulları yıllık veride ücret enflasyonunun %6,7 olması ile halen  yansıtılıyor.

Sonuç olarak  kısmi açılmaların olduğu Mayıs’ta bir kısım işe  dönüş göstermesi bakımından olumlu, ancak işgücü kapasitesinin önemli  kısmı atıl kalmaya devam ediyor ve bir önceki ayda yaşanan 20 milyon  üstü kaybın sadece 2,5 milyonu geri dönmüş durumda. Haziran ve  sonrasında işe dönüşlerin hızlanarak artması gerekiyor, ancak işsizlik  öngörülebilir bir süre daha virüs öncesi dönemden yukarıda olacak.

 

Diğer yorumlar

 

Akademisyen-ekonomist Özlem Derici Şengül ise  twitter’de hızlı toparlanma bekleyenleri uyardı

“Amerika’da işsizlik %19’dan %13.3’e geriledi. Mayıs ayında eğlence ve konaklama sektörleri çok büyük bir geri dönüş yaşamış. Diğer herşey sabitken harika veri ancak iyimser olmak için erken. Amerika bu sektörlerdeki hızlı dönüşün acısını çok büyük bir bedelle ödeyebilir”.

 

Brown Brothers Harriman baş stratejisti Scott Clemons CNBC.com’a verdiği demeçte, “Salgının hasarı umulanın altında kaldı” yorumunu yaptı. “Mayıs verisinde umut ışığı geçici olarak işten çıkartılanların %78’in işbaşı yapması”.  “Piyasaların iyimserliği haklı çıktı, ekonomi açılınca, işlerin kalıcı olarak kaybolmadığı ortaya çıktı”.

 

Dünya Bankası’ndan Hüzünlü Uyarı: Yaralar Kalıcı Olacak!

 

JP Morgan global PMI:  İmalat sanayi Mayıs’ta da bocaladı

 

FT:  Hedge fonları ikinci dipten çekiniyor

 

AMB para musluklarını açtı

The post ABD’de piyasalara tatlı sürpriz:  Tarım-dışı istihdam yükseldi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments