Limon ihracatında ön izin şartı kaldırıldı

ABD’de sanayi ve hizmetlerde ekonomik faaliyetin ivmesini ölçen ISM anketleri Temmuz ayında beklentilerin oldukça üstünde yükselişler sergiledi. ABD bileşik PMI da yılbaşından bu yana ilk kez “genişleme” sınırı olan 50’yi aşarak 50.3 olarak rapor edildi. Ancak, ekonominin istihdam ve tüketici güveni cephesi durgunluğun yaklaştığıın anımsatıyor.

Beyaz Saray ve Kongre ikinci mali destek paketi üzerinde uzlaşarak resesyonu geciktirebilir, fakat Covid-19 salgınının azması durumu zorlaştırıyor.

ABD’de ADP tarafından derlenen istihdam anketi Temmuz’da  167 bin artış göstererek konsensus tahmin olan 1.2 milyonun bir kaç standart sapma altında kaldı.  İlk işsizlik başvuruları da son iki veri haftasında yükselerek emek pazarının büyümeye katkı veremeyeceğini kanıtlıyor.

Cuma günü açıklanacak resmi tarım-dışı istihdam raporunda aylık artışın 1.5 milyon olarak gerçeklemesi bekleniyor. Resmi veri ve ADP anketinin korelasyonu düşük, fakat resmi istihdam artışı da konsensusun çok gerisinde kalrısa, Wall Street’te şok yaşanabilir.

Öte yanda, Coference Board tüketici güven endeksi Temmuz’da aydan-aya 98.3’ten 92.6’ya gerileyerek hanehalkının ikinci mali destek paketinin gecikmesi endişesini taşıdığını gösterdi.

Washington’da ise Cumhuriyetçi ve Demokratlar hala  mali yardım paketinin detaylarında anlaşamadılar. Her iki parti de kendine yakın seçmen ve işgruplarını kayıracak ek maddeler talep ediyor.  Görüşmeciler Cuma günü da uzlaşma çıkmazsa, görüşmelerin sonlanacağını ifade ettiler. Beyaz Saray ise uzlaşmaya varılmazsa, başkanlık kararnamesi ile geçici işsizlik ödeneklerini uzatabilir. Yine de destek parasının hesaplara yatması en az 4 hafta sürecek.

Bu süre zarfında, Covid-19 salgını izlenecek. Dün itibarıyla, vaka sayısı günlük %1.1 artış gösterdi. Kaliforniya başta Güney ve Güney Doğu eyaletlerinde yavaşlama kaydedildi, fakat virüsün şimdide Wisconsin, Michigan ve Ohio gibi Orta-Batı eyaletlerine saldırdığı bildiriliyor.

Wall Street hala salgın haberlerini ihmal edip, destek paketinde uzlaşma umutlarını satın alıyor. Çarşamba seansında DJ30 ve S&P500 sırasıyla %1.39 ve %0.64 prim yaptılar.

 

FÖŞ anlattı:  Salgın Geri Döndü Ekonomide Kas Kaybı Başladı

 

Şok ekonomik veriler, küresel görünüm üzerinde kara bulutlar yaratıyor

 

Dünyada iflaslar 2021 sonunda 2019’a göre yüzde 35 artacak!

 

Euler Hermes global ekonomi raporu: Daralma, iflaslar ve tedarik zincirlerin akibeti

 

The post ABD’den ilk durgunluk işareti appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments