Hazine Mayıs ayında 19,9 milyar TL’lik borç geri ödemesine karşın 75,6 milyar TL’lik borçlanma gerçekleştirdi. Bu şekilde iç borç çevirme oranı %380 olarak gerçekleşti. Borçlanmalar Haziran’da devam ediyor. QNP Finansbank’a göre:  “Türkiye’de dün Hazine 12 aylık bono ve 7 yıl  vadeli FRN ihaleleri düzenledi. 12 aylık ihaledeki ortalama faiz %8.45  oldu. İhalelerin toplamında piyasadan 4.3 milyar TL, kamu dahil olarak  da 6.3 milyar TL borçlanıldı. Önceki günkü ihale ile birlikte bu ayki  toplam iç borçlanma 9.6 milyar TL’ye ulaştı. Bu ayın tamamında 27  milyar TL borçlanma hedeflerken, bunun için ayın kalanında 4 ihale  daha düzenleyecektir”.

Hazine niye dev miktarlarda borçlanıyor?  Bu bir strateji gereği mi, yoksa bankalara yardım etmek için mi?  DUNYA Yazarı Alaattin Aktaş cevapladı:

 

 Borçlanıyor, çünkü… -1-

Dedik ya, ekonomi çevreleri rekor düzeydeki bu borçlanma konusunda ikiye ayrılmış durumda. Hazine’nin son iki ayda 136.5 milyarı, beş ay toplamında ise 230 milyarı bulan borçlanmasının haklı nedenleri olduğunu ve bu borçlanmanın çok makul koşullarda gerçekleştirildiğini savunan bu kesim özetle şu görüşleri dile getiriyor:

“Bir pandemi sürecinden geçiliyor. Böyle bir dönemde Hazine’nin elinin güçlü olması gerekir. Hazine’nin kasası neredeyse 160 milyar liralık bir büyüklüğe erişti. Üstelik bu büyüklük zorlanılarak, yüksek faizlerle borç alınarak oluşturulmadı. Hazine’nin mayıs ayında yüzde 8 dolayında faizle borçlandığı görülüyor. Bileşik faiz, Merkez Bankası politika faizinden bile düşük.

Hazine rahat ve düşük faizle borçlandı, çünkü bankaların aktif rasyosunu tutturmak için kağıt alması gerekiyordu.

Hazine’nin döviz cinsinden borçlanmasına gelince… Bir kere bu yeni bir uygulama değil. Ayrıca Hazine döviz cinsinden borçlanmayı yurtdışından olabilecek borçlanmaya göre daha düşük faizle yaptı. Altı aylık dönem için dolar cinsi borçlanmada yüzde 1.75, euro için yüzde 1.25 kupon ödemesi söz konusu. Şu dönemde yurtdışından borçlanmada yıllık bazda yaklaşık bir puan daha fazla faiz ödenmesi gerekirdi.”

 

Borçlanıyor, çünkü… -2-

Hazine’nin son aylarda böylesine yüklü miktarda borçlanmasına başka pencereden bakanlar da var:

“Zaman zaman yüklü borçlanmalara gidilmesi anlaşılır bir durumdur ama bazı konuları gözden kaçırmamak gerekir. Şu dönemde ilk akla gelen Hazine’nin herhangi bir hazırlık için mi böylesine borçlanmaya gittiğidir.

Hazine niye güçlü bir kasaya sahip olmak istemektedir? Siyaseten bir gelişme yaşanması olasılığı mı vardır; yoksa koronada ikinci bir dalgadan ve bunun yaratacağı ekonomik yıkımdan mı endişe edilmekte ve buna karşı önlem alınmaktadır?

Ayrıca Hazine bu faiz düzeyini adeta kaçırılmaması gereken bir oran olarak görüyorsa bir anlamda gelecek için daha yüksek faiz beklentisi içinde demektir. Bu da doğal olarak enflasyonun yükseleceği beklentisi içinde olunduğu anlamını taşır.

Hazine’nin borçlanması, ağırlıkla bankaların borç vermesi anlamına geldiğine göre, bankaların kaynaklarını buraya tahsis etmesinin altında ne yattığına da bakmak gerekir. Adeta kredi vermeye zorlanan bankacılık kesimi belli ki bundan kaçınmaktadır.”

Yazarın “Hazine niye bu kadar borçlanıyor?” başlıklı makalesinden alıntıdır.   Tamamını okumak için alttaki adresi taşıyıcınıza kopyalayın

https://www.dunya.com/kose-yazisi/hazine-niye-bu-kadar-borclaniyor/472334?utm_campaign=dunya-bulten&utm_source=setrow&utm_medium=ebulten-10-06-2020

FÖŞ yazdı:  Kredi furyası borç krizine gider

 

Yabancılar tahvil alsın diye ‘Euroclear Bank’la anlaşma tamam…

 

Dr. Ozan Bingöl Yazdı: Ek Vergiler mi Yolda, Yoksa Vergi Affı mı?

 

Hazine nakit dengesi mayıs ayında 9,727 milyar lira açık verdi  

 

The post Alaattin Aktaş:  Hazine’nin dev iç borçlanması iyi mi, kötü mü? appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments