Beklentimizin üzerinde gelen net kar rakamı

Alkim Kimya, yılın ikinci çeyreğinde beklentimiz olan 39,3 milyon TL’nin %11,0 üzerinde, yıllık bazda %34,7 artışla 43,6 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin üzerinde gelen net karda, güçlü gerçekleşen operasyonel karlılık etkili oldu.

Satış gelirleri beklentimizin hafif altında gerçekleşti

İkinci çeyrekte net satış gelirleri beklentimizin %3,3 altında, yıllık bazda %10,8 artışla 200 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Kağıt segmenti satış gelirleri yıllık bazda %3,5 artarken, kimya segmenti satış gelirlerinde yıllık %21,7 artış gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla tonaj bazında sodyum sülfat satışları yıllık bazda %6,8, kağıt satışları %4,2 artış gösterdi.

FAVÖK beklentimizin üzerinde gerçekleşti

FAVÖK yılın ikinci çeyreğinde beklentimiz olan 51,0 milyon TL’nin %20,6 üzerinde, yıllık bazda %33,9 artışla 61,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Böylece FAVÖK marjı yıllık bazda 5,3 puan artışla %30,8 seviyesine yükseldi. Kağıt segmenti FAVÖK marjının yıllık bazda 10,2 puan artış kaydetmesine rağmen, kimya segmentine ait FAVÖK marjı yıllık bazda 3,2 puan azalış gösterdi.

Finansman geliri net karı destekledi

Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı döneminin aksine kimya segmentine ait 1,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman geliri net karı destekledi.

Tavsiyemizi TUT’a çekiyoruz

Beklentimizin üzerinde gelen operasyonel kar rakamı ve net kar rakamından dolayı finansalların hisse performansına etkisinin pozitif olabileceğini düşünüyoruz. Sonuçların ardından tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyon neticesinde 2020 FAVÖK ve net kar tahminimizi sırasıyla %18,4 ve %20,8 yukarı yönlü revize ediyoruz. Tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlar ve benzer şirket modelimizi güncellememiz sonucunda, ALKIM için 12,50 TL seviyesindeki 12-aylık hedef fiyatımızı 14,00 TL’ye yükseltiyoruz. Kapanış fiyatına göre %9 yükseliş
potansiyeli içermesi nedeniyle tavsiyemizi TUT’a çekiyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

The post Alkim Kimya 2. Çeyrek Finansal Sonuçları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments