159124685276ae5696c557d7926bc5a0c363093270_2_1200.jpg

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün yaptığı toplantıda piyasa beklentilerine paralel olarak, pandemi dönemi varlık alım programı PEPP’i 600 milyar euro artırdı.  Ek para basma kararı, Euro-bölgesi ekonomisinin salın sonrası normalleşmeye rağmen ayağa kalkamadığının da bir işareti. AMB, resesyondan çok deflasyon ve yoğun şirket iflaslarından korkuyor.

Almanya ise Euro135 milyar yeni mali destek paketi açıkladı. Euro/dolar ve Avrupa bölgesi DİBS faizleri için kritik gün Haziran-ortası liderler zirvesi. Eğer Komisyon ve Macron-Merkel ikilisi tarafından teklif edilen ortak borçlanma ve harcama paketi kabul edilirse, AMB devreden çıkar, Avrupa ekonomisi dah daha hızlı toparlanır. AMB’ın ek QE kararı Euro/doları kısa vadede etkilemeyebilir. Halen paritede ABD’de isyan ve işsizlik verileri fiyatlanıyor.

 

Foreks Haber Merkezi’ne göre, PEPP’in büyüklüğü bu artırım ile 750 milyar eurodan 1 trilyon 350 milyar euro seviyesine yükseldi.

ECB yaptığı açıklamada, “Pandemi ile ilişkili olarak enflasyon öngörülerinde yapılan aşağı yönlü revizyona yanıt olarak, PEPP’in büyütülmesi genel para politikası duruşunu daha da gevşetecek, reel ekonomiye özellikle işletmelere ve hanehalklarına fonlama şartlarını destekleyecek” ifadelerini kullandı.

 

PEPP çerçevesinde varlık alımlarının esnek bir şekilde devam edeceğini belirten ECB Yönetim Konseyi, PEPP altında varlık alımlarının en azından Haziran 2021 sonuna kadar devam ettirilmesine karar verdi. Bununla birlikte açıklamada, “Yönetim Konseyi PEPP altında net varlık alımları yapmaya koronavirüs krizi sona erene kadar devam edecek” ifadeleri de kullanıldı. ECB ayrıca, PEPP ile alınan varlıklardan itfa olacak ana paraları en azından 2022 sonuna kadar yatırıma yönlendirmeye devam edecek.

 

Yapılan açıklamaya göre varlık ayım programı (APP) yıl sonuna kadar aylık 20 milyar euro hızla devam ettirilecek. Yönetim Konseyi, APP altında aylık varlık alımlarının politika faizlerinin destekleyici etkisini güçlendirmek için gerekli olduğu sürece devam ettirilmesine ve alımların ECB faiz oranlarını yeniden artırmaya başlamadan kısa süre önce sona erdirmesine de karar verdi.

 

 

Euro/dolar nasıl etkilenir?

Ahlatcı Yatırım  “AMB Faizi Değiştirmedi, Acil Varlık Alım Programını Genişletti” başlıkklı analizinde AMB açıklmaıs sonrası Euro/dolar pariteisini yorumladı:

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Haziran ayı toplantısında beklenildiği  gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmezken Pandemik Acil Satın Alma Programı’nı (PEPP) 600 milyar Euro tutarında genişletti. AMB politika  faizini % 0’da, mevduat faizini de eksi % 0.5’te tutarken Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, bankanın politika toplantısı sonrası  açıklamalarda bulundu.

İkinci çeyrekte ekonomik küçülmenin daha önce hiç görülmemiş bir  düzeyde olacağını vurgulayan Lagarde, ekonomik projeksiyonların tüm  tahmin dönemi için aşağı revize edildiğini ve tahminlere yönelik  belirsizlik olduğunun altını çizdi.

Aylık varlık alımlarının devamını öngören Avrupa Merkez Bankası Başkanı, enflasyon hedefine ulaşılıncaya kadar faizlerin mevcut  seviyelerde tutulacağını ifade etti. Enflasyonun yıl sonuna kadar  baskı altında kalmayı sürdüreceğinin altını çizen AMB Başkanı,  bankanın 2021’de yüzde 0.8’lik enflasyon beklentisine ek olarak 2022  için enflasyon beklentisini yüzde 1.6’dan yüzde 1.3’e indirdiğini  söyledi.

Toparlanma hızının hala çok belirsiz olduğunu söyleyen Lagarde,  bankanın ana senaryosunun 2020 için yüzde 8.7’lik bir küçülme  gösterdiğini söyledi. AMB Başkanı Euro Bölgesi ekonomisinin üçüncü  çeyrekte toparlanmasını ve 2021 yılında da yüzde 5.2’lik büyüme  beklendiğini belirtti.

Mali teşvike ilişkin de değerlendirme yapan Lagarde, “AB Komisyonu’nun mali destek teklifini memnuniyetle karşıladık” dedi.

Almanya’daki parasal genişleme davası ile ilgili olarak “İyi bir çözüm  bulunacağına eminiz” şeklinde görüş bildirdi. Avrupa Merkez Bankasının  faiz kararı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin açıklamaları  sonrasında oynaklığı artan ve 1,12 seviyelerinden 1,1275’lere kadar  yükselen parite şu sıralarda 1,1265 seviyelerinde bulunuyor.

 

TSİ 20:00’da Euro/dolar 1.13’ü yukarı kırarken, 10 yıl vadeli Alman Bund’ları (devlet tahvilleri) ve Avrupa borsaları değer yitiriyordu.

 

Euro-tahvillere talep yağdı

JP Morgan global PMI:  İmalat sanayi Mayıs’ta da bocaladı

 

Ekonomi Tarihine Not Düşecek 2 Olayın Arifesinde

 

Goldman Sachs:  Dolar satma zamanı

 

 

The post AMB para musluklarını açtı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments