Covid-19 endişeleri aşırı fiyatlandı…

Yılın ilk yarısındaki zayıflığı yansıtarak hedef fiyatımızı düşürürken, iyimser görüşümüzü koruyoruz. Yeni hedef fiyatımız 1) Covid-19 nedeniyle 2020 için daha düşük satış hacmi öngörümüzü, 2) 1Ç20 zayıflığını, ve 3) Coca Cola İçecek (CCİ) için yakın zamanda yapmış olduğumuz yukarı yönlü hedef fiyat revizyonunu içermektedir. Bu değişiklikler ile daha önceki tahminlerimize göre %12 daha düşüş ciro ve %16 daha az FAVÖK hesaplıyoruz. Yine de yeni tahminlerimiz ile ulaştığımız 26.50 TL/hisse hedef fiyat (önceki 29.00 TL) %26 yukarı potansiyel sunmaktadır. Ayrıca, 2020T 6.6 olan bira grubu FD/FAVÖK’ü benzer şirket çarpanlarına göre %46 iskontoludur (geçmiş dönem ortalama iskonto %20). Şirket ayrıca bizim Covid-19 önlemleri sonrası tüketim odaklı toparlama temamıza da uymaktadır. Dolayısı ile hisse için olumlu görüşümüzü ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ önerimiz ile koruyoruz. Ödenecek 1.774 TL/hisse temettünün hisse performansını da desteklemesini bekliyoruz.

Covid-19 endişeleri fazlasıyla fiyatlandı. Anadolu Efes hissesi son 3 aylık dönemde BIST-100 getirisinin %10 gerisinde kaldı. Burada zayıf 1Ç20 ve Covid-19 önlemlerinin yarattığı endişelerinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Oysa ki, ekonomilerin tahminlerden erken ve hızlı bir şekilde geri açılmış olması, Nisan-Mayıs dönemi etkilerinin beklentilerden az olması ve güçlü seyreden yurt dışı operasyonları sayesinde Anadolu Efes için daha olumlu bir görünüm olduğunu düşünüyoruz. Yurt içinde turist sayılarında beklenen düşüşün Şirket’in 2020 satışlarına olumsuz etkileri olabileceğini öngörürken, bunun büyük ölçüde yurt dışı operasyonlarındaki güçlü satış performansı ile dengeleneceğini hesaplıyoruz.

%8.4’lük temettü veriminin hisse performansını desteklemesini bekliyoruz. Anadolu Efes daha önce Genel Kurul’da ödenmemesine karar verilen 1,05 milyar TL (brüt) temettünün (hisse başında 1,774 TL) 17 Mayıs’ta Ticaret Bakanlığı’nın tanıdığı istisnalara istinaden yeniden görüşülmesi için 9 Temmuz’da Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yapacak. Olağanüstü Genel Kurul’da ve Ticaret
Bakanlığı’nca onaylanması halinde, bakanlığın şartlarına uyacak şekilde temettüyü borç ödemelerine karşılık alacağını gösteren yatırımcılara 14Temmuz’da, diğer yatırımcılara ise 1 Ekim’de ödeme yapılacak.

Önemli risk faktörleri: Talep dinamikleri ve faaliyet gösterilen bölgelerde vergilendirme ya da Covid-19 nedeniyle alınacak önlemleri de içeren yasal düzenlemelerdeki potansiyel değişikliklerin Anadolu Efes için yaptığımız tahminler ve değerleme açısından en önemli risk faktörleri olduğunu düşünüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

The post Anadolu Efes Şirket Raporu appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments