CME’nin bugün başlatacağı Ethereum vadeli işlem sözleşmeleri, Aralık ayında yapılan açıklamadan bu yana  hevesle bekleniyor. Ancak 2017 Aralık ayında piyasaya sürülen Bitcoin vadeli işlemlerinin, BTC fiyatı üzerindeki etkisi düşünüldüğünde şu an için nispeten bir panik havasının olduğu da ifade edilebilir.

2017 yılında Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinin ardından BTC fiyatının 20.000 dolardan 3.500 dolara doğru düşüşü başlamıştı. Bazı isimler benzer bir etkinin ETH fiyatı üzerinde de görülmesini beklerken bazı isimler tarihin tekerrür etmeyeceğini ifade ediyor.

Ethereum Fiyatı Düşecek Mi?

Aslında analistler şu anda piyasa koşullarının 2017 yılından çok farklı olduğunu ve bu sebeple 2017’de Bitcoin’in yaşadığı düşüşün ETH fiyatının başına gelmeyeceğini ifade ediyor. Örneğin; Analist Alex Krüger 7 Şubat’ta yaptığı bir Twitter paylaşımında, Ethereum’un Bitcoin’i takip ettiğini ve kurumsal ilginin de ETH için arttığını ifade etti.

Analistin açıklamalarına göre Ethereum vadeli işlemleri, ETH yatırımı yapmakta zorlanan kişiler için yeni bir kapı açacak ve bu da benimsenmenin artması şeklinde kendisini gösterecek.

Öte yandan Messari araştırmacısı Ryan Watkins de Krüger ile aynı düşünceyi paylaşan isimler arasında yer alıyor. Kurumların ETH satmak için acele etmeyeceğini belirten Watkins konuyla ilgili, “Yaklaşan ETH CME vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinden duyulan korku saçma. Bu korku yalnızca tek bir veri noktasından kaynaklanıyor ve aynı zamanda Aralık 2017’deki piyasa koşulları ile şu anki piyasa koşulları arasında da açık farklar var.” ifadelerini kullandı.

ETH’da Yükseliş Beklentileri

DeFi Alliance üyesi ve endüstri gözlemcisi Qiao Wang da yaptığı açıklamalarda ETH’da boğaların hakimiyetini sürdüreceğini düşündüğünü ve ETH fiyatının 20.000 dolara kadar yükselme ihtimali olduğunu ifade etti.

Buna ek olarak Wang, CME ETH vadeli işlemlerinin bir düşüş başlatacağını düşünen kişiler için de üzüldüğünü dile getirdi.

Facebook Comments