Önce Dünya Bankası, sonrasında OECD’nin yayınladığı çok karamsar global ekonomik tahminler, arkasından da Fed’in ABD ekonomisinin bu yıl %6.5 daralacağı öngörüsü, riskli varlıklarda ralliyi tökezletti.  Yatırımcıların yılın ikinci yarısında dünya ekonomisinin hızla toparlanacağına dair inancı sarsıldı.  Önce Avrupa borsaları, sonra Wall Street, bu sabah da Asya borsalarında panik satışları var. Öte yanda, vadeli işlem sözleşmeleri Wall Steet’te bu akşam endekslerin yükseleceğini işaret ediyor. Mart’ta piyasaları un-ufak eden panik atağı hortladı mı?  Yatırımcılar artık NEYİ fiyatlayacak?

 

Perşembe seansında DJ30 ve S&P500 sırasıyla %6.9 ve %5.9 değer kaybıyla Mart’taki kabustan bu yana en kötü günlerini geride bıraktılar. Son günlerde bu iki endeksin önünde koşan NASDAQ da Fed’den esen sert rüzgarlara teslim oldu. En önemlisi, “korku göstergesi” VIX bir gecede %48 sıçrayarak 40 direncini yukarı kırdı.

Daha önce de Avrupa’nın blue-chip hisse endeksi Stoxx600 %4 değer yitirmişti. Satışlar bu sabah Asya borsalarında %2.45 değer yitiren Güney Kore KOSPI hisse endeksi önderliğinde sürüyor.  Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) da panik atağına yaklandı. MSCI GOP Hisse Endeksi Perşembe gecesini %2.17 kayıpla kaparken, Latin Amerika borsaları ortalama %3.5 geriledi.

Risk iştahında kayda değer bir geri çekilme  yaşandığı kesin. Altının $1.730/onsa yükselmesi, Japon Yeni ve İsviçre Frangı gibi geleneksel güvenli limanlara para kaçışı ve en önemlisi Brent petrolün Perşembe gün bir ara %8 çökmesi bir şeylerin yolunda olmadığının net ifadesi.

Ama Fed-AMB’dan yağmur gibi yağan likidite ortasında bir kar realizasyonu mu yaşıyoruz, yoksa ikinci dibe doğru yolculuk başladı mı?

KKM Financial direktörü Dan Deming CNBC.com’a verdiği demeçte paniği Fed açıklamaları ve ABD’de yeniden yükselişe geçen Covid-19 vakalarına bağlarken “Piyasalar iyimserliği abartmıştı. Şimdi realiteye dönüş var. Yatrımcılar işlerin kolay kolay eskisi gibi olmayacağından şüphelenmeye başladılar” dedi.

Evercore ISI makro-ekonomik araştırmalar uzmanı Dennis DeBusschere “Cömert Fed Covid-19’da ikinci dalgayı önleyecek güce sahip değil” uyarısını yaptı. “Teksas, Arizona, Californiya gibi yüksek nüfuslu eyaletlerde vakaların yeniden tırmanışa geçmesi endişe verici”.  “Yatırımcılar ek olarak yurt çapına yayılan “Siyah Hayatlar Önemlidir” gösterilerinin  de Covid-19’un hortlamasına katkıda bulunacağından endişelenmeye başladılar. “Epidemide ikinci dalga otomatik olarak büyüme tahminleri aşağı revize eder.  Bu durumda S&P500’de F/K’lar çok pahalı görünür” uyarısını yaptı.

Bize göre de piyasalardaki ani panik bu iki unsurun kesişmesini yansıtıyor. İlki, Dünya Bankası, OECD ve Fed’in zayıf büyüme uyarıları ihmal edilecek gibi değil. İkincisi, ABD’de salgının ikinci dalga yapma ihtimali yükseldi. Fed ve AMB gerek sözel taahhütler (forward guidance, yolgösterme) yoluyla, gerekse varlık alım programlarını genişleterek yatırımcıların bir süre ekonomiden gelen kötümser verileri göz ardı etmesine yardımcı olur. Bu yüzden, son 2 günlük satış dalgasını ayı pazarı başlangıcından çok bir düzeltme olarak nitelemek daha makul. Fakat, artık fiyatlama önceliği değişti. Fonlar artık veriler kadar günlük vaka sayılarını da yakından takip edecekler.  Vakalarda artış rapor eden ABD, ve salgına bir türlü çare bulamayan Latin Amerika, Rusya ve Hindistan ay sonunda ayı pazarına girebilir.

Borsalarda en iyi tahmin yöntemi, kredi pazarını izlemek. GOÜ tahvil faizlerinin yükselmesi ve GOP SGMK’dan para kaçması halinde, ayı pazarı başlar diyebiliriz.

 

FÖŞ

 

ABD: Ekonomik risklerin merkezi oldu!

 

Piyasa Yorumu:  Hiçbir ağaç cennete kadar uzamaz!

 

ANALİZ: Fed/Powell risk iştahına limon sıktı

 

Borsa İstanbul yükselmeye devam edecek | Atilla Yeşilada – Dr. Artunç Kocabalkan

 

The post ANALİZ: Dünya borsaları tökezledi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments