Salgını ilk atlatıp ekonomisinin kapılarını açan Çin, Beijing’de bir kaç günde kontrol altına alınan ufak bir yerel salgından sonra yeni vaka rapor etmedi ve normalleşmeye tam hız  devam ediyor. Çin Ticaret Savaşları’nı da ustalıkla idare ediyor. Trump Faz 1 Ticaret Antlaşması’nın “sona erdiği” yorumunu yalanladı. PBoC ve Beijing hükümeti ise ekonomiye nokta atışı şeklinde, hedefe yönelik ufak destekler açıklıyor. Böylece  yeni bir kredi  ve borçlanma  furyasının önü alınacak.

Velakin, Çin’in Bej Kitabı’na göre ekonomi yıl boyunca daralabilir.   Çin’in Asya ve Latin Amerika’da bir numaralı ithalatçı olduğunu unutmayalım. Çin’de daralma, Asya-Latin Amerika coğrafyasında büyümeyi öteleyecek.  Almanya gibi ülkeye yüksek katma değerli sanayi ürünleri ihraç eden Gelişmiş Ülkelere de çelme takabilir. En önemlisi ise petrol fiyatları. Çin ekonomisinin vites artırmadığı bir gelecekte, Brent ve WTI’ın $42-40/varilde sebat etmesi nerdeyse imkansız.

Yani, dünya ekonomisi merak ve kaygıyla Çin’in yeniden ringe dönmesini takip ediyor. Bakalım Bej Kitap bu konuda ne diyor:

Beijing Times Gazetesi’nde yer alan bir habere göre, kamuya ait olmayan bir kuruluş tarafından derlenen Çin Bej Kitap 3.300 şirketle yapılan anketin sonuçlarını yansıtıyor.

Rapora göre, küresel talep ivedilikle canlanmazsa, 2Ç’de  gözlenen tempoyla ekonomi yıl boyunca daralacak.

Anketi düzenleyen kuruluşun GM’ü Shehzad Qazi “İç talepte gözlenen ribaund,  ihracat siparişlerindeki zafiyeti telafi edecek ölçüde değil” yorumunu yaptı.

Rapora göre, 2Ç’de  hizmetlerden emtia satışlarına kadar ekonominin her ucunda toparlanma gözlendi, ama  ivme çok zayıf. Trend bazında talep ve sipariş göstergeleri Mart dibine  yakın seyrediyor.

Bir başka kuruluşa göre, Haziran’da KOBİ PMI da aydan-aya gerileme kaydetti. CNBC’ye e-mail atan Nomura Çin ekonomisti  Ting Lu “İhracatta gözlenen canlanma da büyük ölçüde tıbbi malzeme ve ilaç satışlarında yükselen fiyatların eseri” dedi. Lu’ya göre Mayıs’tan Haziran ortasına kadar süren hızlı toparlanma dönemi, akabinde yerini büyük bir belirsizliğe ve yüksek olasılıkla ivme kaybına bırakacak.

Çin tüketicileri pandemi döneminde e-alışverişe ısınıp harcamaları hayli artırdılar. Fakat, iç talebin gücü hala ihracat durağanlığını telafi edemediği gibi, on-line hizmet vermeyen sektörlerde de faaliyet çok ağır.

Moody’s: Gelişen Ülkeler “Umutsuz Vaka”

 

DSÖ: Salgın hızlanmaya devam ediyor

 

Financial Times’dan Gelişen Ülkeler  tahvil analizi

 

Soli Özel:  Atilla Yeşilada ile Ekonomide Yolun Sonu 

The post ANALİZ:  Dünyanın öncü göstergesi Çin krizi aşamıyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments