Fed’in aylık $80 milyar varlık alımı taahhüdü ve faizlerin 2022 yılına kadar düşük seyredeceği mesajı yatırımcıların riskli varlıklarda yeni pozisyonlar açmasına yetmedi. Powell’in ABD ekonomisinin bu yıl %6 daralacağı kehaneti, “V” şeklinde ekonomik toparlanma fiyatlayan fonların fena halde canını sıktı. Çarşamba seansında DJ30 ve SP500 %1.04 ve %0.53 düştüler. TSİ ile 07:00’de Asya’da Şangay Borsası dışında her yerde kırmızılar var. MSCI Asya-Pasifik Hisse Endeksi (Nikkei dahil değildir) %0.65 geriliyor. Fed’in uyarıları en büyük hasarı Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkeler = GOÜ) yaptı. Gün boyunca alıcılı seyredip son bir yılın zirvesine ilerleyen MSCI GOP Hisse Endeksi Latin Amerika’dan gelen kötümser büyüme verileri ve Fed moralsizliği ile %2.67 düşüş kaydetti. Brezilya, Kolombiya ve   Arjantin para birimleri dolara karşı değer yitirdi.

 

CNBC.com’a demeç veren Bank of Singapore SGMK direktörü Gareth Nicholson Fed’in ekonomi normale dönünceye kadar ayağını gazdan çekmeyeceğini öne sürdü. “Ancak”, diyor Nicholson. “2008-2009 Büyük Finansal Krizi’nde sonra istihdamın toparlanması 5 yıl aldı”. Nicolson Fed ve yatırımcıların ekonomiye bakış açılarının birbirine zıt olduğunu ilave etti.  Genelde, bir süre sonra yatırımcılar da Fed’in izini takip eder.

Öte tarafta ise Commonwealth Bank of Australia müşterilere yolladığı değerlendirme notunda, “Bir kez FOMC kararı hazmedildikten sonra, riskli varlıklarda ralli sürecek” yorumunu yaptı.

Latin Amerika’dan bir düşünce enstitüsü olan  Quill Intelligence CEO’su Danielle DiMartino Booth “Fed’in çabaları sayesinde borsalar Mart diplerinden hızlı bir toparlanma sergiledi. Fakat, Fed’in ABD’de resesyonu bitirip bitiremeyeceği hala ortada” dedi.

Commerzbank araştırma uzmanı You-Na Park-Heger “Ekonomik toparlanma çok uzun sürecek” derken Latin Amerika özelinde siyasi karmaşa ve süregelen faiz indirimlerinin para birimlerinin değerlenmesine engel olacağını ilave etti.

Çin’de Yİ-ÜFE’de deflasyon sürerken, Mayıs dış ticaret verileri de iç-dış talep yetersizliğinin ekonominin dirilmesine engel olduğunu gösterdi. AB’nin toparlanması halihazırda liderlerin üstünde tartıştığı Ortak Borçlanma ve Hibe Paketi’ne bağlı. Dört ülke hala pakete itiraz ediyor. ABD’nin de çok derin bir durgunluğa saplanması, küresel resesyonun hayli uzun süreceğini anımsatıyor.

Önce Dünya Bankası, sonra OECD yıl-ortası raporlarında ikinci dalga ve uzun sürecek cılız büyümenin altını çizdiler.

Yatrımcılar Fed ve AMB’den akan dev miktarda likiditenin morfine benzeyen rehaveti ve dünya ekonomisi hakkında karamsar görüşler arasında “bi namaz” kalıyor. Eğer ABD’de yeniden yükselen vaka sayısı kontrol altına alınamaz ve/ya yaz boyunca sürmesi beklenen ırkçılık karşıtı gösteriler ekonomik güven ve Trump’ın yeniden seçilme şansını azaltırsa, Wall Street başta, tüm riskli varlıklarda “pişmanlık satışları” başlayabilir.  Ama pozitif algının yerini kaygıya bırakması ne kadar sürer?  Riskli varlıklarda rallinin sürmesi için muhakkak salgın ve ekonomi cephesinden iyi haberler gelmesi lazım.

 

FÖŞ

 

ABD: Ekonomik risklerin merkezi oldu!

FED, faiz kararını açıkladı! Faizler 2022’ye kadar sıfıra yakın kalacak…

 

Dünya Bankası’ndan Hüzünlü Uyarı: Yaralar Kalıcı Olacak!

Dünya borsalarında zirveden dönüş işaretleri–ANALİZ

 

The post ANALİZ: Fed/Powell risk iştahına limon sıktı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments