Büyümenin lokomotifi iç tüketim

 

İlk çeyrekteki yıllık büyümede iç tüketim belirleyici oldu. Türkiye Ekonomisi 2020 yılının 1. Çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %4,5 (Konsensüs: +%4,9, Gedik Yatırım: +%5,6, 1Ç19: -%2,3); bir önceki çeyreğe göre %0,6 oranlarında büyüme kaydetti. Harcama bileşenleri tarafından bakıldığında, 1Ç20’deki yıllık büyümede, iç tüketimin (hane halkı ve kamu harcamaları) belirleyici olduğu görülüyor. Yatırımlardan gelen negatif katkının üst üste 7. Çeyrek döneme ulaşması olumsuz bir görüntü oluşturmakla birlikte, makine-teçhizat yatırımlarının üst üste ikinci çeyrekte de pozitif katkı sağlamış olması bunu bir miktar sınırlandırmakta. İktisadi faaliyette toparlanmanın öne çıktığı son 3 çeyrek dönemdir net ihracattan gelen negatif katkıya karşın, stok değişiminin bunu dengeler şekilde pozitif katkı veriyor olması dikkat çekici. Üretim bileşenleri tarafında, inşaat haricindeki tüm sektörlerin pozitif katkı sağladığı görülüyor.

2020 yılı büyüme tahminimizi -%2,7 olarak koruyoruz

 

Salgın nedeniyle 1Ç20 döneminde birçok ülkede yıllık bazda gözlenen daralmaya karşın; hastalığın olumsuz ekonomik etkilerinin ülkemizde ilk çeyrek sonlarına doğru gözlenmeye başlaması ve 1Ç19’da gözlenen daralmanın oluşturduğu baz etkilerinin de etkisiyle görece güçlü bir büyüme kaydedildiği söylenebilir. Öncü göstergeler ve yüksek frekanslı veriler salgın kaynaklı olumsuz etkilerin Nisan ayında sert bir daralmaya yol açtığını, mevcut sosyal mesafe/izolasyon tedbirlerinde gözlenen kısmi gevşeme adımlarıyla birlikte Mayıs itibariyle daralma eğiliminin yavaşlamaya başladığını işaret ediyor. Mevcut eğilimin korunması, Nisan ayında yayınladığımız rapordaki 2Ç20 dönemi için yıllık %15 daralma tahminimizin bir miktar iyileştirilmesine yol açabilir.

 

Aşı yokluğu tahminlerde belirizlik yaratıyor

 

Bu durum, beklentimizin altında gerçekleşen 1Ç büyüme rakamlarının yılın tamamına ilişkin tahminimiz üzerinde oluşturduğu aşağı yönlü riski dengeleyebilir. Tedbirlerdeki kademeli gevşeme adımları ekonomik aktiviteye ilişkin görünümü destekleme potansiyeli taşıyor olsa da, salgın hastalığa karşın hâlen genel kullanıma yönelik etkin bir tedavi yöntemi/aşı bulunmamış olması nedeniyle belirsizliklerin ön planda kalmaya devam ettiği söylenebilir. Salgında yeni bir dalgayla karşılaşılmayacağı varsayımı altında, yılın ikinci yarısında toparlanma görülebileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz. Salgın döneminde iktisadi aktivite ve genel ekonomik güven üzerinde oluşan tahribatı göz önüne alarak muhtemel toparlanmanın kademeli olacağını düşünüyoruz.

 

 

Gedik Yatırım raporundan alıntıdır

 

 

Ekonomi değil, baz etkisi büyüdü

 

SAMEKS Bileşik Endeksi bir önceki aya göre 11,8 puan arttı

 

Ekonomilerin Kayıp Yılları: 2020-2021

 

Nisan’da dış ticaret açığı yüzde 67,0 arttı

The post Analiz: İlk Çeyrekte Büyüme Beklenenin Altında appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments