Verileri analiz ederken, geleceğe ne kadar ışık tuttuklarını anlamak ve anlatmak da önemli. Pazartesi günü açıklanan BloombergHT Tüketici Güven Endeksi ve IHS-ISO imalat sanayi PMI anketi Nisan’a göre kayda değer iyileşmeler sergiledi.  Haziran verileri daha da iyi olacak, çünkü üretimde Covid-19 kısıtlamaları biterken, karantina ve seyahat yasaklarının kaldırılması ile doğal olarak ekonomik aktivite hız kazanacak. Mühim olan Temmuz verilerinde nasıl bir gelişme gözleneceği. Türkiye’nin “V” mi yoksa “U” şeklinde mi toparlanacağını Temmuz belirleyecek.

 

Bloomberg HT Tüketici Güveni Mayıs’ta toparlandı

 

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 12,44 artarak 73,20 değerini aldı. (Kaynak:  BloombergHT websitesi)

Endeksin detaylarına bakıldığında, endeksteki artışın temelde Türkiye Ekonomisinin 12 ay sonrasına ilişkin beklentilerdeki iyileşme ve tüketim eğilimdeki artıştan kaynaklandığı görülmektedir. Koronavirüs’e ilişkin yeni vaka ve kayıp sayısındaki azalmaya bağlı olarak ekonominin kademeli açılma planı ve bunun finansal piyasalara yansımaları Tüketici Güvenindeki toparlanmanın temel nedeni görünüyor.

 

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 12,03 artarak 82,40 değerini aldığını izliyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 32,65 artarak 62,58 değerini aldı.

 

Peki bu anket bize yaz aylarına dair bir ipucu veriyor mu?  Evet, son paragrafa dikkat.

Endeksin önümüzdeki dönem seyrinde Koranavirüs sürecinin gelişimi en önemli faktör olmaya devam edecek görünüyor.

 

 

Akbank Araştırma: İmalat sanayi PMI endeksi, Mayıs’ta bir miktar toparlandı

*PMI Endeksi’nde 50 ’nin üzerindeki seviyeleri ekonomik aktivitede toparlanmaya, 50 ’nin altındaki seviyeler daralmaya işaret etmektedir.

Türkiye’de imalat sanayi aktivitesine ilişkin beklentileri gösteren PMI endeksi, Nisan’da koronavirüs nedeniyle alınan tedbirlerin etkisiyle 33.4 ’e geriledikten sonra, Mayıs’ta bazı firmaların çalışmalarına yeniden de başlamasının da etkisiyle 40.9 ’a yükseldi Haziran ayında normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber, PMI’da toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz.

PMI verisinin alt detaylarına baktığımızda

  • Üretim ve yeni siparişlerde sert yavaşlama devam etti ancak Nisan ayına göreli olarak ivmesi azaldı. İvmenin azalmasında, bazı firmaların faaliyetlerine yeniden başlaması etkili oldu. Yeni siparişlerdeki azalışla satın alma faaliyetleri de yavaşladı ve buna paralel olarak girdi ve nihai ürün stokları da azaldı Tedarik zincirindeki aksamaların ise devam ettiği görülüyor.
  • İstihdamda da azalış devam etti ancak azalış ılımlı düzeylerde gerçekleşti. Bunda hükümetin istihdam ödeneklerinin etkili olduğunu değerlendiriyoruz.
  • Enflasyonist baskılar ise TL’deki değer kaybına bağlı olarak artış gösterdi girdi maliyetleri son 1 yılın en yüksek artışını kaydederken, nihai ürün fiyatları da hem önceki aya, hem de seri ortalamasına göreli olarak yüksek artış kaydetti.

 

Diğer öncü göstergelere baktığımızda da Mayıs ayında toparlanma görüldü:

  • Reel kesim güven endeksi ma (mevsimsellikten arındırılmış olarak) Mayıs’ta 62.3 ’ten 2009 başından bu yana en düşük seviye) 73.5 ’e yükseldi Toparlanmada gelecek döneme ilişkin beklentilerdeki iyileşme (üretim hacmi, ihracat siparişi, istihdam, yatırım harcaması) etkili oldu. Mevcut durumdaki zayıflık ise hafif azaldı.
  • Kapasite kullanım oranı ma 61.9 ’dan 62.7 ’ye yükseldi.
  • Nisan’da 54.9 ile 2004 ’te yayınlanmaya başlayan serinin en düşük seviyesini gören tüketici güven endeksi, Mayıs’ta 59.5 ’e yükseldi.
  • Sektörel bazda bakıldığında Nisan’da aylık bazda %50.1 gerileyen hizmet sektörü güven endeksi ma aylık %10.8 artarak 51.1 ’e, %26 gerileyen perakende ticaret sektörü güven endeksi %5 artarak 79.0 ’a, %42.2 gerileyen inşaat sektörü güven endeksi %31.1 artışla 58.5 ’e yükseldi.

 

Peki bu analiz bize yaz ayları hakkında bir ipucu veriyor mu?  Haziran’da toparlanma devam edecek, evet. Nedenini de girişte izah ettik.  Kısıtlamalar azaldıkça, ekonomik aktivite doğal olarak hızlanacak. Ama ne kadar hızlanacak?  Cevapları bulamıyoruz.

 

Ekonomilerin Kayıp Yılları: 2020-2021

 

İstanbul’da mayıs perakende fiyatlar yüzde 2,16 arttı…

 

Analiz: İlk Çeyrekte Büyüme Beklenenin Altında

 

SAMEKS Bileşik Endeksi bir önceki aya göre 11,8 puan arttı 

 

The post ANALİZ:  Mayıs verileri Nisan’dan daha iyi, Haziran daha da iyi olacak, ama…. appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments