Dr Ozan Bingöl:  Mutfak tüpünden, traş köpüğünden ve doğalgazdan ÖTV alınıyor

Dolar endeksi, ekonomik toparlanma eğilimiyle zayıflama eğiliminde, İmalat sektörü beklentileri, Mayıs’ta küresel çapta iyileşiyor. ABD-Çin ilişkilerine yönelik haberler takip edilmeye devam ediyor, Yurt içinde de, imalat sanayi beklenti endeksi Mayıs’ta yükseldi.

ABD’de ISM imalat sanayi beklenti endeksi, Mayıs’ta 11 yılın en  düşük seviyesi 41,5’ten 43,1’e yükseldi. Veri, virüs salgınının  olumsuz etkisinde en kötünün geride kalmış olabileceğine işaret  ediyor. İmalat sanayi beklenti endekslerinde Mayıs’ta Avrupa’da da,  özellikle virüs salgınından daha olumsuz etkilenen ülkelerde  toparlanma eğilimi gözleniyor. İtalya’da endeks, Mayıs’ta 31,1’den 45,4’e yükselirken, İspanya’da da 30,8’den 38,3’e yükseldi. Küresel  çapta  imalat sektörünün, hizmet sektörlerine nazaran, salgından daha  sınırlı etkilendiği ve V şeklinde bir toparlanmaya daha yakın bir  eğilim gösterebileceği gözleniyor.

ABD Başkanı Trump  ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için  askeri personeli ve güvenlik gücü görevlendirileceğini açıkladı. Çin’de ise  yönetimin kamu şirketlerine ABD’den tarım ürünü ithalini  durdurmalarının söylendiğine yönelik haberler ise, ABD ile Çin  arasında imzalanan ticaret anlaşması ile ilgili yatırımcı endişesine  neden oluyor.  Küresel piyasalarda ise  ABD’de, ekonominin normale  dönüyor olduğuna yönelik beklentilerle hisse senedi endekslerinin %0,3  ilâ %0,7 aralığında artış göstermesinin ardından, bu sabah Asya hisse  senedi piyasalarında karışık bir seyir var. Ekonomik aktiviteye  yönelik olumlu beklentiler, doların da zayıflama eğilimine neden  oluyor. Dolar endeksi, günlük bazda %0,2 gerilemeyle, bu sabah 97,9’a  yakın seyrederken, ABD 10 yıllık devlet tahvil getirileri %0,65  düzeylerinde.

Yurt içinde  Türkiye’de imalat sanayi PMI beklenti endeksi, Nisan’da virüs tedbirlerinin etkisiyle 33,4’e geriledikten sonra, Mayıs’ta bazı firmaların çalışmalarına yeniden başlamasının da  etkisiyle 40,9’a yükseldi. Haziran ayında normalleşme sürecinin  başlamasıyla beraber, endekste toparlanmanın devam etmesini  bekliyoruz. Yurt içinde bugün  TCMB, Mart ayı reel kesim döviz varlık  ve yükümlülükleri verisini açıklayacak. Yurt içi piyasalarda ise  $/TL  güne 6,80 düzeylerinden başlıyor. Tahvil piyasasında getiriler  geriledi  10 yıl vadeli tahvil getirileri dün günü 73 baz puan düşüşle %11,83’den tamamladı. BIST-100 endeksinde yükseliş devam etti ve dün  endeks %1,7 artış gösterdi.

Dolar endeksi DXY, Mart ortasından bu yana en düşük seviyede. ¬/$  paritesi dün 1,1150’yi aştı  bu sabah 1,1135’lerde. Dün 1,2525’e kadar  yükselen GBP/USD ise 1,2495’lerde. Yende hareket sınırlı kalıyor. USD/JPY 107,7’lerde. Avusturalya Merkez Bankası bu sabah politika  faizini %0,25 ile rekor düşük seviyede sabit bıraktı. Yuan hafif  değerleniyor. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir  seyir hakim.

Avrupa borsaları haftaya yükselişle başladı. Almanya, İsviçre, Danimarka, Norveç borsaları tatil nedeniyle kapalıydı. Eurostoxx-600  endeksi %1,1, turizm hisseleri %3, bankacılık endeksi %2,6 yükseliş  gösterdi.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

The post Analiz: Piyasalarda gelişmeler, beklentiler… appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments