Wednesday, December 8th, 2021

Apple’dan eğitim uygulamalarına kıyak

Apple, yaptığı açıklamada eğitim ve grup etkinlikleri amacıyla kullanan iOS uygulamaları için ödeme ertelemesi işlemlerini bir kez daha uzattığını duyurdu. Firma, 30 Haziran 2021 olan tarih altı ay daha ileriye, 31 Aralık 2021‘e attı.

Apple Podcasts’te yeni bir dönem başlıyor

Apple, hala devam eden salgını gerekçe göstererek eğitim uygulamalarından ödeme almama kararını altı ay daha uzattı. 31 Aralık 2021’e uzatılan kararın Google‘la birlikte uygulama mağazalarında tekel olup olmadığına odaklanan antitröst soruşturmalarıyla ilgisi olup olmadığı da merak ediliyor.

Apple uygulamalardan yüzde 30 ödeme talep ediyor

Genel olarak firma, mağazasındaki uygulamalardan yüzde 30 oranında ödeme talep ediyor. Ancak her şirket bu yüzdeyi ödeyecek kadar gelir elde edemiyor. Apple aynı uygulama içi satın alma şartlarını eğitim uygulamalarına birebir uygulayamıyor, böylece diğer ödeme şekillerinden faydalanan uygulamalar kesintiden tamamen sıyrılıyor.

apple-egitim-uygulamalarindan-alacagi-odemeleri-uzatti

Öte yandan Apple, Prime Video uygulamasında satılan aboneliklerin yalnızca yüzde 15 ücrete tabi olduğu Amazon gibi büyük şirketler için özel anlaşmalar yürüttüğü gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldı. Amazon ile olan anlaşmanın ortaya çıkmasının ardından  Apple, Ocak 2021’de App Store için küçük işletme programı başlattı. Burada her yıl satışlardan 1 milyon dolardan daha az kazanan geliştiriciler, Apple‘ın komisyonunu satın alımlarda yüzde 15‘e düşürmek için başvurabilecek.

Bunun yanında firma, şimdi de podcast aboneliklerini başlatma kararı aldı. Abonelik yılda 19,99 dolar artı her bir abonenin ilk yıl gelirinin yüzde 30’unu, ardından sonraki yıllar içinse yüzde 15’ini ödeyerek katılabilecekleri podcast abonelikleri başlatıyor.

The post Apple’dan eğitim uygulamalarına kıyak appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments