Wednesday, December 1st, 2021

Apple M2 ile çıtayı yükseltiyor: Düğmeye basıldı

Apple’ın yeni nesil M2 işlemcisi bu ay seri üretime girdi. Şirketin M1 çipinden sonra “M2” olarak adlandırdığı işlemcilerin üretimi en az üç ay sürüyor. Şirket bu donanımın bir sonraki MacBook serisine dahil edilmesi için Temmuz ayı başlarında sevkiyata başlayabileceğini duyurdu.

Apple M1 işlemcili iPad Pro tanıtıldı! İşte fiyatı

Apple M2 çiplerini seri üretime giriyor

Nikkei Asia’nın bugünkü raporuna göre M2 işlemcileriyle ilgili önemli gelişmeler yaşandı. ABD teknoloji devi, Intel tarafından tasarlanan çipler yerine kendi geliştirdikleri çipleri kullanma hedefine bir adım daha yaklaştı. Apple, 2020’de şirketin Intel yonga setlerinden kendi ürettiği çiplere tam olarak geçişinin iki yıl alacağını açıkladı.

Apple M2

Geçtiğimiz hafta etkinlik düzenleyen Apple, yeni 24 inç iMac’leri ve yeni bir iPad Pro serisini tanıttı. Apple, tanıttığı bu iki yeni ürününde Apple Mac’lerinde bulunan 5nm tabanlı ‌M1‌ işlemci ile donatmıştı.

Apple M1 işlemcisi ile Intel’i geride bıraktı

Apple işlemci tedarikçisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) tarafından üretilen Apple’ın özel ‌M1‌ çipi, Mac mini, MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro‘nun piyasaya sürülmesiyle kullanıma sunuldu. Şirket Intel yongalarına göre yeni işlemciyle önemli performans iyileştirmeleri ve pil verimliliği sağladı.

Apple M1

M1 işlemci, 8 çekirdekli CPU, 2,8 kata kadar daha hızlı performans sunarak kullanıcıların yüzünü gülümsetiyor. Ayrıca grafikler 5 kat daha hızlı grafik performansı sağlıyor. 5 nm Apple M1 çipi, Thunderbolt ve USB 4 desteğini desteklediğini ve saniyede 11 trilyon işlemi işleyebilen 16 çekirdekli Neural Engine ile dünyanın en hızlı entegre grafik kartına sahip.

Önceki modellere göre 3 kata kadar daha hızlı işlemci performansı ve 6 kata kadar daha hızlı grafik arabirimi performansı sunan yeni MacBook Pro, macOS Big Sur ile kullanıcılara yeni yetenekler katıyor. Güç tarafındaysa, yeni M1 işlemcisi sayesinde tek bir şarjla 20 saate kadar video oynatma süresi sunulabiliyor.

The post Apple M2 ile çıtayı yükseltiyor: Düğmeye basıldı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments