Standard and Poor's, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+ olarak teyit etti

Gerçekleşen ve Tahminler

Piyasa beklentisinin üzerinde güçlü 2Ç sonuçları

Arçelik 2Ç20’de bizim 400 milyon TL net kar tahminimizle uyumlu ancak piyasanın 358 milyon TL net kar beklentisinin üzerinde yıllık bazda %86 artışla 407 milyon TL net kar rakamı açıkladı. Toplamda 320 milyon TL’yi bulan bir defaya mahsus kaydedilen gelirler (Token satış karı ve tedarikçi telafi ödemesi) net kardaki artışın ana nedenini oluşturmaktadır. Arçelik’in 2Ç20 konsolide satış gelirleri beklentilerle uyumlu yıllık bazda %7 düşüşle 7.83 milyar TL olarak gerçekleşti. Bir defaya mahsus tedarikçi telafi gelirinin de dahil edildiği FAVÖK rakamı 2Ç20’de bizim 770 milyon TL tahminimizin ve piyasanın 778 milyon TL beklentisinin üzerinde ancak 2Ç19’da kaydedilen 908 milyon TL’nin altında 863 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK marjı 2Ç19’deki %10.8’den 2Ç20’de %11’e yükseldi. Telafi geliri dışarıda bırakıldığında ise FAVÖK rakamı yıllık bazda %13 düşüşle 795 milyon TL’ye, FAVÖK marjı ise %10.1’e geriliyor. Piyasa beklentisinden daha iyi gerçekleşen 2Ç20 sonuçları, 2Ç20’deki güçlü nakit akımı ve 3Ç20’e talepteki hızlı toparlanmayla birlikte şirketin kuvvetli büyüme beklentisine piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Avrupa beyaz eşya pazarında pazar payı artışı

Covid-19 nedeniyle uygulanan karantina dönemi sebebiyle Arçelik’in uluslararası operasyonlarının satış gelirleri yıllık bazda %17 geriledi. Avrupa pazarlarında Nisan’daki ciddi daralmanın ardından, bazı ülkelerde Mayıs ayında talep canlanmaya başlarken, Haziran ayında neredeyse tüm Avrupa pazarlarında beyaz eşya talebinde iyileşme görüldü. Şirket Avrupa pazarına ilişkin Temmuz ve Ağustos aylarındaki siparişlerinin de güçlü olduğunu belirtiyor. Arçelik karantina döneminde Avrupa beyaz eşya pazarında yaşanan online satışlarındaki büyümeden olumlu etkilendi. Arçelik Avrupa’da ilk beş ayda geleneksel satış kanallarında pazar payını yüzde 0.1 puan arttırken, online satış kanallarında pazar payını yüzde 0.7 puan arttırmayı başardı. Şirketin Avrupa dışında faaliyet gösterdiği Güney Afrika, Bangladeş, Pakistan ve Asya Pasifik bölgelerinde ise uzayan karantina dönemi nedeniyle satış performansı Nisan ve Mayıs aylarında oldukça zayıf gerçekleşirken, Haziran ayında bu bölgelerde satışlardaki düşüşte azalma görüldü.

Türkiye operasyonlarındaki düşük bayi stoğu 2Y20 için güçlü fabrika satışlarına işaret ediyor

Arçelik’in Türkiye operasyonlarının satış gelirleri 2Ç20’de yıllık bazda %11 artış gösterirken, konsolide cirodaki payı 2Ç19’daki % 35’den 2Ç20’de %41’e yükseldi. 2Ç20’de bayilerdeki bilinçli stok azaltma stratejisi sonucu fabrikadan bayilere olan satışlardaki daralma beyaz eşya iç pazarındaki daralmadan fazla gerçekleşti. Ancak şirket yönetimi bayiden olan perakende satışlarının 2Ç20’de fabrika satışlarına kıyasla oldukça kuvvetli olduğunu belirtti ki, bu durum 2Y20 için güçlü fabrikadan bayiye satışlara işaret ediyor. Arçelik 2Ç20’de hem TV hem klima segmentlerinde iç pazarın üzerinde performans gösterirken, bu segmenlerde de bayi satışları fabrika satışlarının üzerinde gerçekleşti.

Haziran ayında elde edilen yüksek FAVÖK marjı 3Ç20 için umut verici

Şirketin 2Ç20’de brüt kar marjı yıllık bazda yüzde 0.5 puan, çeyrek bazda ise yüzde 0.9 baz puan düşüşle %30.9 olarak gerçekleşti. Haziran ayında talepteki canlanma ile birlikte üretimin tam kapasiteye ulaşması, 2Ç20’in sonuna doğru artan €/$ paritesi ve hammadde fiyatlarındaki düşüş Nisan ve Mayıs aylarında düşük KKO ve karantina nedeniyle fabrilka kapanışlarının neden olduğu brüt karlılıktaki kaybı kismen telafi etti. Faaliyet giderlerinin / ciro’ya oranı ise 2Ç20’de devlet teşvikleri, ciddi tasarruf önlemleri, pazarlama aktivelerindeki düşüş ve Haziran ayı gelirlerindeki toparlanma sonucu 1Ç20’deki %27’den 2Ç20’de %24.5’e geriledi ancak 2Ç19’deki %23.7’in üzerinde kaldı. Arçelik Nisan ayındaki %7.6, Mayıs ayındaki %7.3 FAVÖK marjına kıyasla talepteki hızlı toparlanma sonucu Hazrian’da %16 FAVÖK marjı elde etmeyi başardı. Şirket 3Ç20’de düşük faaliyet giderlerindeki / ciro oranını korumayı hedefliyor.

2Ç20 güçlü serbest nakit akımı

Arçelik’in serbest nakit akımı 1Ç20’deki 496 milyon TL’den ve 2Ç19’deki negatif 149 milyon TL’den işletme sermayesindeki iyileşme, varlık satışından edilen nakit ve azalan yatırım harcaması nedeniyle 2Ç20’de 2.1 milyar TL’ye arttı. İşletme sermayesinin /ciro oranı 2Ç20’de özellikle iç pazarda düşen alacak günleri ve stok yönetiminde devam eden önlemler sonucu tarihi en düşük seviye olan %25.7’e geriledi. Şirketin net borç pozisyonu ise 1Y19 sonu ve 1Ç20 sonundaki 8.3 milyar TL seviyelerinden 1Y20 sonunda 6.64 milyar TL’ye geriledi. Şirketin ortalama TL borçlanma oranı ise 1Y19’daki %25’den 1Y20’de %11.3’e azaldı. Şirketin 1Y20 sonu itibariyle 9.3 milyar TL nakdi bulunuyor.

Değerleme üzerindeki etki ve görünüm

Pandemi sonrası Yeni Normale hazırlık

Arçelik Covid-19 sonrası Yeni Normal’de değişen tüketici davranışları ve alışkanlıkları, evde geçirilen zamanın artması ile evdeki konfor ve hijyen ihtiyaçları için daha rekabetçi ve karlı ürünleri pazara sunmak için hazırlık yapıyor. Şirket yeni normalde e-ticaret pazarlarında da büyümeyi hedefliyor. Arçelik yönetimi şirketin rekabetçi operasyonel avantajları ve güçlü bilançosuyla Covid-19 sonrası dönemdeki fırsatlardan yararlanacağını düşünüyor.

2020 beklentileri

Arçelik 3Ç20’de talepteki kuvvetli toparlanma ile birlikte € bazında orta tek haneli büyüme öngörüyor. Şirket ayrıca hammade maliyetlerindeki düşüş ve €/$ paritesindeki yükselişin 2Y2 operasyonları için destekleyici olduğunun altını çiziyor. Güçlü siparişlerle birlikte olumlu 3Ç beklentisine rağmen, şirket 4Ç’ye olası ikinci dalga nedeniyle temkinli yaklaşıyor. Arçelik’in 2020’deki %10-%15 ciro büyümesi (Türkiye : %15-%20 artış; uluslararası € bazında %5 düşüş) hedefi bizim mevcut tahminlerimizle uyumlu. Ayrıca şirketin 2020 için telafi ödemesi de dahil edildiğine öngördüğü %10.5-%11 FAVÖK marj aralığı da tahminimize benzer. Şirket 2020’de 150 – 160 milyon € yatırım harcaması ve %30’un altında İşletme Sermayesi İhtiyacı/Ciro oranı hedefliyor.

AL tavsiyemizi koruyoruz

ARCLK için hedef fiyatımızı güncellenen yurtdışı benzer şirket çarpanları, İNA değerlememizin 3 ay ileriye taşınması ve 1Y20’daki güçlü nakit yaratmının yansıtılması sonucu hisse başına 23.20TL’den 27.20TL’ye yükseltiyor ve AL tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2021T 4.8x Firma Değ./FAVÖK ve 12.1x F/K çarpanlarıyla yurtıdşı benzerlerinin sırasıyla 8.3x ve 14.4x çarpan ortalamalrına göre iskontolu işlem görüyor.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

The post Arçelik Şirket Raporu appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments