Wednesday, December 1st, 2021

Avrupa Binance’in Ürünlerini Mercek Altına Alıyor!

Ortaya çıkan son bilgilere göre kripto para borsası Binance’in kullanıcılarına sunduğu son ürünler, Avrupalı düzenleyiciler tarafından mercek altına alınıyor. Elde edilen bilgilerde borsanın sunduğu Tesla ve Coinbase gibi hisse senedi paylarının fraksiyonlarını temsil eden dijital hisse senedi token’ları, menkul kıymet yasalarına olası uyumsuzlukları nedeniyle Avrupalı ve İngiliz düzenleyiciler tarafından araştırılmaya başladı.

Binance Mercek Altında

Financial Times’ın paylaştığı rapora göre düzenleyiciler, token’ların yeterince şeffaf kurumsal açıklamalar sunamayacağı konusunda endişeli. Özellikle de token’ların menkul kıymet olarak değerlendirildiği takdirde gerekli olacak bir yatırım sertifikası sağlanamama olasılığından endişe duydukları iddia ediliyor.

Bunlara ek olarak Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin) yaptığı açıklamalarda olay hakkında özel olarak yorum yapamayacaklarını dile getirdi ve “Temel olarak token’lar devredilebilirse, bir kripto borsasında alınıp satılabilirse ve temettü veya nakit ödemeler gibi ekonomik yetkilerle donatılmışsa, menkul kıymetleri temsil ederler ve bir sertfika yayınlama yükümlülüğüne tabidirler.” ifadelerini kullandı.

Hisse Senedi Token’ları

Binance‘in hisse senedi token’ları, yatırımcıların dijital bir token ile temsil edilen hissenin yüzde biri kadar küçük bir kısmını aslında tam olarak satın almak veya fiziksel bir hisse sertifikasına sahip olmak zorunda kalmadan satın almalarına olanak tanıyor. Ürün, aynı zamanda token alım satımlarını da işleyen, tamamen düzenlenmiş Münih merkezli yatırım grubu CM-Equity AG ve İsviçre merkezli varlık tokenlaştırma platformu Digital Assets AG ile birlikte geliştirildi.

Binance’in Yanıtı

Düzenleyicilerin incelemesine yanıt olarak Binance, token’ların Avrupa Birliği’nin Mifid II piyasa kurallarına ve BaFin’in bankacılık düzenlemelerine uygun resmi bir CM-Equity ürünü olduğunu söyledi. Yapılan açıklamalara göre CM-Equity, satın alınan hisselerin velayetini ve ürün için uyumluluk ve KYC kurallarını yönetiyor.

Binance ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Şu anda kullanıcılar token’ları yalnızca CM-Equity AG’den alıp satıyor, bu da bir sertfifika gerektirmiyor.” sözlerini kullanıyor.

Binance ayrıca, Tesla ve Coinbase‘de bulunan token’lar için hisse senedi fiyatlarının geleneksel para birimi yerine Binance USD (BUSD) olarak işlem gördüğünü de vurguladı.

Facebook Comments