Perşembe günü yayınlanan Mayıs öncü bileşik PMI, AB’de ekonomik aktivitenin Nisan ayına göre kısmen toparlandığını, fakat hala daralmakta olduğunu gösterdi. Avrupa’da bugün bir çok Borsa dini tatilde. Fakat, dün Alman DAX başta büyük borsaların hepsi değer kaybı sergilerken, yatırımcılar Merkel-Macron hibe paketine verilen tepkiyi, yukarda andığımız PMI verisini ve DSÖ’nden gelen uyarıları izlediler. Euro rallisi güç kaybederken, iyimser tarafta İtalya Euro22 milyar DİBS satarken zorlanmadı.

Avrupa borsalarında ikinci dip başladı diyemeyiz. Bu kararı Covid-19 verecek. Almanya ve İtalya başta bir çok Avrupa ülkesi aşamalı olarak normalleşiyor. Bu sürecin vakaları artırıp artırmadığı en erken 15  gün içinde görülecek. Eğer yeni vaka sayısı artış gösterirse (temel senaryomuz), borsaların ve hatta kredi pazarının yeni bir ayı pazarı ve/ya yüksek çalkantı evresine girmesi yüksek ihtimal.

Avrupa ekonomisine geri dönersek, imalat sanayi PMI aydan-aya 33.4’ten 39.5’e yükseldi. Hizmetler PMI ise  12’den 28.4’e. Hatırlatalım, 50’nin altında değerler aktivitenin hala daraldığını ve/ya ileriye yönelik beklentilerin bozuk olduğunun göstergesi.

ING Bank kıdemli ekonomisti Bert Colijn “Avrupa’da kısıtlamaların gevşetilmesi sonrası toparlanma Çin’e nazaran daha mütevazi. Çıktıda hızlı bir toparlanma halen söz konusu değil. Kim “V” şeklinde toparlanmadan söz ediyorsa, alfabede başka harfleri ezberlesin” yorumunu yaptı Financial Times’e.

Resesyonu uzatacak bir başka metrik de IHS-Markit PMI anketine katılan şirketlerin istihdamı azaltması ve kapasite daraltmaya gitmesi.

Capital Economics İngiltere ekonomisti Andrew Wishart “Nisan daralmada dibe şahit oldu herhalde, fakat süregelen sosyal mesafe kısıtlamaları ekonomiyi frenlemeye devam ediyor. Avrupa’da ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış %20 civarında daralma öngörüyorum” ifadesini kullandı.

En sonunda ise, anket işdünyası karamsarlığının Nisan’a göre bir nebze azaldığını, fakat çoğunluğun talebin salgın öncesi düzeyine dönmesinin uzun zaman almasını öngördüğünü ortaya koydu.

Avrupa ekonomisinde süregelen daralma Türkiye açısından çok önemli.  Bir an önce ekonomiyi tam istim çalıştırıp Asya ülkelerinden pazar payı kapmak isteyen hükümet, daralan talep yüzünden bu sene istediğini elde edemeyebilir. İşsizliğin 2Ç boyunca artması ise Avrupalılar’ın Türkiye’de tatil yapma isteğini azaltabilir.

Avrupa’da  Güney’in borç yükü çok ağır ve Kuzey’de harcama iştahı zayıf. Covid-19’da ikinci dalga tüm yıl boyunca resesyon anlamına gelebilir.

 

Ernst & Young Raporu: “Küresel bir resesyon yaşanacağı öngörülüyor”

 

ANALİZ:  Fed çok kaygılı, elinden ne geliyorsa yapacak

 

Macron ve Merkel’den AB’ye 500 milyar…Önerisi

 

Japonya ekonomisi resesyona sürükleniyor

 

The post Avrupa:  Daralma yavaşlıyor, Borsalar satıyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments