BDDK: Asgari ödeme tutarını 3 kez ödemeyenlerin kredi kartı yıl sonuna kadar kapatılmayacak

 

AB Komisyonu’nun dün yayınladığımız raporuna göre, kıta ekonomisi bu yıl %8.3 daralacak.  Salgında ağır zarar gören İtalya, İspanya ve Portekiz ise ortalamanın üstünde bir durgunlukla savaşacak. Almanya ve belki de kısmen Fransa dışında, kıtanın ekonomisinde toparlanma göstergeleri çok zayıf. İngiltere ile Brexit konusunda hiç bir ilerleme kaydedilemesi de ihracatçılar için moral bozucu. Temmuz’da dönem başkanlığını devralan Almanya’nın Şansölyesi Angela Merkel dün Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada tarihte benzeri görülmemiş bir devinim yaşandığını vurgularken, “kaybedecek vaktimiz yok” uyarısıyla vekilleri Merkel-Macron tarafından tasarlanan Euro750 milyarlık Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi’ni (Paket) onaylamaya davet etti.  Ancak, Paket’in içeriğine ve ortak borçlanmaya bir çok çevreden itirazlar yükseliyor. Bu karşıt görüşlerin de dikkate alınması lazım fakat geleneksel olarak ihracata dayalı büyüyen Avrupa ekonomisi global talep daralmasından çok ağır yaralar alabilir. Peki Paket bu yıl onaylanabilir mi?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronoavirüs krizinden toparlanırken Birlik’i de güçlendirecek devasa ekonomik teşvikler üzerinde Avrupa Birliği’nin hızla bir anlaşmaya varmasını istediğini söyledi.

Brüksel’de AB Parlamentosu üyelerine konuşan Merkel, pandemiyi AB’nin önündeki en büyük meydan okuma olarak işaret etti.

Merkel, “Eğer uyum ve dayanışmaşı güçlendirirsek, Avrupa bu  krizden her zaman olduğundan daha güçlü şekilde çıkar” diye konuştu.

Merkel, 27 AB üyesinin dayanışmasına ihtiyaç olduğunu, pandeminin  yol açtığı ekonomik krizin derinliğinin üye ülkelerin ortak bir  toparlanma fonu üzerinde uzlaşmaya ihtiyaçları olduğu anlamına  geldiğini vurguladı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ise AB’nin toparlanma fonu  planı üzerinde çabuk şekilde bir anlaşmaya varması gerektiğini, ancak  o noktaya gelmek için hala çok fazla müzakereye ihtiyaç olduğunu  söyledi.

17-18 Temmuz’da yapılacak olan ve toparlanma fonu ile AB çok yıllı bütçesinin görüşüleceği liderler zirvesi öncesinde Avrupa Parlamentosu’nda  konuşan Michel, “Size şunun garantisini verebilirim ki, bir anlaşmaya  varılması için yapabileceğimi her şeyi yapıyorum” dedi.

Michel, “Çalışabilir bir çözümü hızla bulmamız gerekli. Son birkaç  gündün yaptığım danışmalardan benim edindiğim izlenim, müzakerelerin  henüz tamamlanmadığı ve hala yapılacak çok iş olduğu yönünde” diye  konuştu.

Uzmanlar Paket’in içeriği değiştirilmek kaydıyla onaylanmasına yüksek ihtimal tanıyor. Bütçeden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn tüm itirazların dikkate alınarak, üye ülkelerle ortak çalışmalar sonucu daha makul bir plan şekilleneceğini vaat etti. Paket’in bu sene etkili olabilmesi için Ağustos’ta onay sürecini bitirmesi şart. Aksi halde harcamaların durgunlukta olan ekonomilere intikal etmesi 2021’i bulacak. AB’nin bu kadar zamanı yok. AMB Başkanı Christien Lagarde Covid’in ürettiği ekonomik krizi “vahşi” olarak niteledi.

AB’in Paket’te anlaşamaması halinde, Türkiye’den ithalatının daralması ve yasaklar kalksa da 2020-2021’de turist akımının seyrelmesi çok olası.

 

Euro-bölgesi’nden kötü haber:  Resesyon çok derin

 

Euro bölgesinde toparlanmanın yolu iç talepten geçiyor

 

J.P.Morgan Global Kompozit Çıktı Endeksi: Küresel ekonomi istikrar kazanmaya yaklaşıyor

 

 

Temmuz: Ekonomilerde Umutların Tükendiği Ay

 

The post Avrupa hayatta kalmak için savaşıyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments