Fed tutanakları yayımlandı: Salgının ekonomik etkilerine ilişkin belirsizlik arttı

Beklentimizin aksine gelen net zarar

Bagfaş yılın ikinci çeyreğinde, beklentimiz olan 39,2 milyon TL net karın aksine, 24,3 milyon TL net zarar açıkladı. Şirket, geçen sene aynı dönemde 29,3 milyon TL net kar açıklamıştı. Beklentimizin aksine gelen net zararda, beklentimiz altında gerçekleşen FAVÖK ile beklentimizin üzerinde gerçekleşen diğer faaliyetlerden giderler ana unsur oldu.

Satış hacmi yıllık bazda yatay kaldı

İkinci çeyrekte net satış gelirleri, beklentimiz olan 236,9 milyon TL’nin %10,9 altında, yıllık bazda %7,3 artışla 211 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Beklentimizin altında gelen satış gelirlerinde, beklentimizden zayıf gerçekleşen birim ürün fiyatları etkili oldu. Yurt içi satış gelirleri yıllık %22,0 artış kaydederken, yurt dışı satış gelirleri yıllık bazda %18,1 geriledi. Tonaj tarafında ise, ihraç edilen gübre satışları yıllık bazda %15,4 azalışla 74,8 bin ton seviyesinde gerçekleşirken, yurt içi gübre satışları %15,2 artışla 113 bin ton seviyesine yükseldi. Birim gübre fiyatları USD bazında yıllık %8,9 azalış kaydederken, TL bazında yıllık %6,5 artış kaydetti.

FAVÖK marjı yıllık bazda geriledi

Geçen yılın aynı döneminde 51,4 milyon TL seviyesinde gerçekleşen FAVÖK 2Ç20’de beklentimiz olan 62,4 milyon TL’nin %34,4 altında, yıllık bazda %20,4 azalışla 40,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK marjı yıllık bazda 6,8 puan gerileyerek %19,4 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda 8,3 puan gerileme kaydederek 2Ç20’de %17,3 seviyesine gerileyen brüt kar marjı, FAVÖK marjındaki düşüşün ana nedeni oldu.

Kur farkı gideri net zararın ana nedeni oldu

Ağırlıkla kur farkı gideri kaynaklı olan ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla sırasıyla 17,5 milyon TL ve 23,1 milyon TL artış kaydeden diğer faaliyetlerden net gider ve net finansman gideri, net zararın ana nedenleri oldu. Diğer yandan, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 17,1 milyon TL artış kaydederek 21,9 milyon TL seviyesine yükselen yatırım faaliyetlerinden net gelir ve 6,7 milyon TL
seviyesinde gerçekleşen ertelenmiş vergi geliri net zararı azalttı.

Tavsiyemizi TUT’a çekiyoruz

Ortalama piyasa beklentisi olmamasına rağmen beklentimizin aksine gelen net zarar rakamından dolayı ikinci çeyrek finansallarının hisse performansına etkisinin ‘negatif’ olabileceğini düşünüyoruz. Beklentimizin altında gerçekleşen sonuçlardan dolayı 2020 satış gelirleri ve FAVÖK tahminimizi sırasıyla %8,7 ve %10,6 aşağı yönlü revize ediyoruz. 103,9 milyon TL seviyesinde bulunan 2020 net kar tahminimizi ise 10,8 milyon TL seviyesine güncelliyoruz. Tahminlerimizde yaptığımız aşağı yönlü revizyonlar, benzer şirket modelimizi güncellememiz neticesinde, BAGFS için 24,30 TL seviyesinde bulunan 12-aylık hedef fiyatımızı 15,84 TL seviyesine revize ediyor, %7 getiri potansiyeli doğrultusunda AL tavsiyemizi TUT’a çekiyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

The post Bagfaş 2. Çeyrek Finansal Sonuçları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments