Aldatıcı indirimli satış yapanlara ceza yağdı

Türkiye: yerel ve küresel

Cari açığın yeniden ortaya çıkması hesaba katıldığında TL’nin olması gereken değerden düşük olduğunu iddia etmek mümkün değil.  Hatta parasal koşulların bir miktar sıkılaşmasına rağmen liranın daha da zayıflamasını bekliyoruz. Cari hesabı dengeye getirmek için % 10 daha fazla reel efektif döviz kuru ayarlaması gerekmekte. Doların değerinde yaşanan düşüş Türk varlıklarını destekleyecek olsa da, Türkiye’nin yüksek enflasyonu ışığında diğer gelişmekte olan piyasalarda daha zayıf bir USD temasını tercih ederiz. Ayrıca, likidite şartları ve yeterli risk primi fiyatlandırılmadığından yerel tahvillerde al veya sat önerisinde bulunmuyoruz.

Daha sıkı likidite koşulları, ancak öngörülebilir gelecekte faiz artışı yok

Son iki hafta içinde, Merkez Bankası birden fazla likidite sıkılaştırma önlemi uyguladı: bir haftalık repo ihalelerinin iptali ve piyasa yapıcılara yönelik O / N likidite limitlerinin sıfıra indirilmesi. Geç Likidite Penceresine doğru fonlamanın kaydırılmasıyla (şu anda % 11,25) Temmuz ayındaki %7,50’den ortalama fonlama maliyetleri 11 Ağustos itibarıyla %8,38’e yükseldi. Ancak, Merkez Bankası’nın öngörülebilir gelecekte mevcut% 8,25’teki politika faizini artırmasını beklemiyoruz.

Merkez Bankası, bu hafta 59 milyar ABD dolarına ulaştığını tahmin ettiğimiz döviz ve altın takas pozisyonları oluşturmaya devam ediyor. Net dış varlıklar yaklaşık 21 milyar ABD doları. Kamu bankalarının açık döviz pozisyonu 11 Ağustos’ta 11,3 milyar ABD dolarıydı. Hane halkının dolarizasyon seviyesi (altın dahil) Temmuz sonu itibarıyla 213 milyar dolara yükseldi.

Konumlandırma: küreselden yerele

Yabancılar 2018’deki zirveden bu yana TL75 milyar değerinde tahvil sattığından, Turk tahvillerinin yabancı sahiplik oranı yüzde olarak tarihsel düşük seviyelerde (%4,5’in biraz altında). Modelimize göre, küresel yatırımcılar hem tahvillerde hem de TL’de sat pozisyonlarını korumakta.

Yabancıların elindeki Türk hisse senetleri de tarihsel düşük seviyede (% 24 zirvesinden şimdi %12). EEMEA Hisse Senedi stratejistimiz, uluslararası yatırımcıların MSCI EM endeksine göre biraz daha fazla “al” pozisyonunda. Bununla birlikte, bu en iyi şekilde indeks ağırlığındaki %2’lik zirveden mevcut %0,5’e kadar düşüşe bakınca netleşiyor.

Bu tür destekleyici küresel likidite koşulları, tarihsel olarak Türkiye EXDleri için olumlu ve ABD reel faiz oranları böylesi negatifken bu durum alışılmadık.

Bununla birlikte, Türkiye özellikle şiddetli bir baskı ile karşı karşıya. Türkiye riskimizi artırmadan önce MB’nin çok daha büyük adımlar atmaya istekli olduğuna dair başka işaretler bekliyoruz. Ancak, bunlar meydana gelirse, keskin bir geri çekilme ve eğrinin dikleşmesini bekleriz. Keza, Türkiye bir kez daha gerçek B1 / B + / BB- derecelendirmelerine kıyasla büyük bir ıskontoyla işlem görüyor.

MB’nin liradaki zayıflıkla mücadele etmek için daha fazla adım atacağına dair işaretler gelirse, spreadlerde hızlı bir düzelme beklemekteyiz.

Türkiye $ eğrisi, Mart / Nisan 2020 veya Ağustos 2018’deki kadar olmasa da, önceki krizlerde olduğu gibi bir kez daha düzleşti. Bu, yatırımcıların mevcut baskıdan daha az endişe duyduğunu gösteriyor ki bu da muhtemelen son derece destekleyici küresel likidite koşulları nedeniyle. Benzer şekilde, TL’yi güçlendiren herhangi bir MB hamlesi muhtemelen eğrinin dikleşmesine yol açacak.

 

 

 

The post Bank of America Türkiye Stratejisi: Merkez Bankası’na bağlı… appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments