Türkiye’de yumuşak sermaye kontrolleri başladı. Hükümet vergiler yoluyla döviz çıkışını azaltmaya ve birikimciyi negatif reel faiz sunan TL mevduata hapsetmeye çalışıyor. Örnek?  Bayram’ın ilk gününde kambiyo işlem vergisi binde 2’den %1’e yükseldi.  Yeni vergiler bununla da kalmadı!

Altın ve döviz alımlarında vergi yükseldi. Bankaların çıkardığı ve vergisi düşük olduğu için daha çok mevduat yerine tercih edilen finansman bonoları ile döviz ve altın alımında alınan vergiler yükseltildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, finansman bonosundan alınan yüzde 10 düzeyindeki vergi yüzde 15’e çıkarılarak, mevduatın vergisi ile eşitlendi. Döviz ve altın alım satımında uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi de (BSMV) “binde 2″den “yüzde 1.0” düzeyine yükseltildi. Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini en aza indirme amacıyla, kaynak sağlamak üzere yapılan düzenlemeler bugünden itibaren geçerli olacak.

 

Daha önce de 100 gramı aşan altın işlemlerinde bir gün valör uygulaması hayata geçmişti. Yani altının parasını ödeyip, teslimat için 24 saat bekleyeceksiniz. Acaba niye?  MASAK gelip sizi araştırsın ya da gözdağı versin diye mi? Aynı uygulama yurtdışına yüksek miktarda döviz transferi için de geçerli.

 

Niyet mi okuyoruz? Bakalım Sayın Başkanımız Erdoğan 21 Mayıs’ta ne buyurmuş?

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de DEİK Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada “yurt dışına bazı işadamlarının para kaçırdığı” söylentileri için “Bazı işadamlarının varlıklarını yurt dışına çıkardığı tevrizatları yapılıyor. Böyle bir şey  varsa izahı makul olamaz. Yurt dışına para kaçırmaya tevessül edenleri affetmeyiz…” ifadelerini kullandı”.

 

Geldiğimiz nokta: Ya faiz artırımı, ya sermaye kontrolleri

 

Türkiye’yi Dünyadan Koparmanın Ağır Bedeli

 

Kerim Rota Yazdı: Başını acemi berbere teslim eden, pamuğunu cebinden eksik etmez…

 

Erdal Sağlam: Türkiye döviz kaynaklarını neden kurutuyor?

 

The post Bayram’da kambiyo vergisi hediyesi! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments