Wednesday, December 8th, 2021

Binance’den Önemli Adım: Binance NFT Platformu Geliyor!

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası ola Binance, non-fungible token’lar (NFT’ler) oluşturmak ve işlem yapmak için kendi platformunu başlatıyor.

“NFT Platformu Haziran’da Başlayacak”

Binance Salı günü yaptığı açıklamada, lansmanın Haziran için planlandığını duyurdu. Platformun kullanıcılara düşük ücretler, yüksek likidite ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedeflediğini dile getirdi.

Aslında bu açıklamalar NFT aktivitesinin düşüşte olduğu bir zamanda geldi. The Block tarafından derlenen verilere göre, haftalık NFT işlem hacimleri Şubat ayındaki zirveden bu yana önemli ölçüde düştü. NFT platformlarının haftalık kullanıcıları ve işlemleri de azaldı.

Öte yandan bir Binance sözcüsü yaptığı açıklamalarda, Binance’in 180’den fazla ülke ve bölgede kullanıcısı olduğundan borsanın NFT platformunun, dünyadaki milyonlarca potansiyel NFT kullanıcısını çekebileceğini söyledi.

Yeni Platformun Özellikleri

Binance NFT platformu iki ana özellik sunacak: Premium etkinlikler ve işlem özelliği. Premium etkinlikler, içerik oluşturucuların işlerini platformda sergilemelerine ve açık artırmaya çıkarmalarına olanak tanıyacak. Binance, bu etkinlikler için %10 ücret alacağını ve gelirin %90’ının yaratıcılara kâr olarak gideceğini belirtti.

İşlem özelliğine gelince platform, içerik oluşturucuların NFT’lerini basmalarına ve kullanıcıların mevcut NFT‘lerini satış veya açık artırma için platformda listelemelerine olanak tanıyacak. Binance, işlem ücreti olarak %1 ücret alacağını ve içerik oluşturucuların veya NFT sahiplerinin sürekli olarak %1 telif hakkı alacaklarını dile getirdi.

Telif hakkının ne zaman alınacağı sorulduğunda ise Binance sözcüsü, “Platformumuzda bir NFT işlem gördüğü sürece, bu NFT’nin yaratıcıları veya mevduat sahipleri her işlem için sürekli olarak %1 telif ücreti alacak.” açıklamasını yaptı.

Binance NFT Platformu

Binance NFT platformu, Binance Akıllı Zincirini esas olarak kullanacak ve Ethereum‘u destekleyecek. Buna ek olarak geliştirmeler aracılığı ile zaman içinde Binance sözcüsü The Tron, Flow, Wax gibi blok zinciri ağlarının da desteklenebileceği ifade ediliyor.

Binance NFT platformu artık sanatçıları ve yaratıcıları web sitesi aracılığıyla işbirliğine davet ediyor. Binance, platformun hem iOS hem de Android mobil sürümlerinin daha sonraki bir tarihte kullanıma sunulacağını söyledi.

Facebook Comments