Wednesday, December 1st, 2021

Bitcoin (BTC) 50.000 Dolar Altına İnerken, Yatırımcılar Bu Altcoinlere Akın Etti!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) düşmeye devam ediyor ve Bitcoin’in bu düşüşü yatırımcıları eskisi gibi korkutmuyor. Daha önceki düzetlemelerde altcoinlerin çok daha sert düştüğü ve BTC’nin piyasa hakimiyetinin arttığı görülürken şu an çok daha farklı bir durum yaşandı.

Altcoinlerin Yükselişi Bitti mi?

Geçtiğimiz birkaç aylık süreçte altcoinler gerçekten de etkileyici bir yükseliş yaşadı ve Bitcoin’in piyasa hakimiyetini yakaladı. Lider kripto para biriminin piyasa hakimiyeti Ağustos 2018’den beri görülen en düşük seviye olan %49,5’e kadar gerileyerek de bunun sinyalini verdi.

Bitcoin’in düşüş yaşadığı anlarda bile Ethereum (ETH) fiyatının yükselmesi ve tüm zamanların rekorunu tazelemesi, aslında altcoin rallisinin sürdüğünü gösteriyor. BTC, tüm zamanların rekorundan %20 geride iken ETH’nin bu rekoru ise yatırımcıların artık düşüşleri altcoin alarak değerlendirdiğini göstermekte.

Altcoinler Neden Ters Yöne Hareket Etmekte?

New York Menkul Kıymet Borsası Başkanı Thomas Farley ise konu hakkında yaptığı açıklamada şu an DeFi borsalarının Coinbase’in hacmine yakın hacimlere ulaştığını vurguladı. Farley’e göre bu da bireysel yatırımcının ilgisini göstermekte. Yatırımcıların BTC yerine çoğunlukla altcoin tercih ettiği biliniyor ve sadece bu bile altcoinlerin yükseliş sebebi olarak gösterilebilir.

Bybt verilerine göre ise Bitcoin fiyatı sert düşerken yatırımcılar 3 önemli altcoine akın etti ve bunlar sırasıyla Chainlink (LINK), Band Protocol (BAND) ve Ethereum (ETH) oldu. 24 saat içerisinde yaşanan piyasa düşüşüne bakıldığında da top 10 kripto para arasından en az etkilenenin Ethereum (ETH) olduğu gözlerden kaçmıyor.

Sert Düşüşe En Çok Dayananlar

DeFi odaklı fiyat akış (oracle) platformu Chainlink de 12. sırada olmasına rağmen düşüş yaşanırken bundan en az etkilenen kripto para birimlerinden birisi oldu. Yine benzer bir altyapıya sahip olan BAND ise sadece %7’lik düşüş ile Bitcoin’den bile daha sağlam durmayı başardı.

Kripto para piyasasının geneline bakıldığında ise Solana’nın (SOL) sadece %1,7’lik düşüş ile tam olarak kripto para piyasasına meydan okuduğu görülüyor. SOL’un 24 saatlik ticari hacmi de artmaya devam ediyor ve bu durum alımların güçlendiğine işaret ediyor. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ise %52 seviyelerine ulaştı ve son 24 saat içerisinde bunun arttığı görüldü. Bu gelişme sonrasında sahne BTC’ye kalabilir gibi gözüküyor. BTC fiyatı ise yeniden 50.000 dolar üstünü gördü.

Facebook Comments