Sunday, November 28th, 2021

Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Kritik Seviyeye Ulaşıldı: Yükseliş Başlayacak mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 7 günde %15 ve üzeri düşüş yaşarken 24 saat içerisinde de bunun devam edeceğinin sinyalini %2,2’lik değer kaybı ile verdi.

BTC fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 49,750 dolar konumunda ve kripto para piyasasının toplam değeri de 1,881 trilyon dolara kadar çekildi. Yaşanan bu genel düşüş, önemli bir indikatöre göre ise dip noktaya ulaşmış olabilir.

Korku ve Açgözlülük, Bitcoin İçin Alarm Veriyor

Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para piyasasında yaygın kabul gören indikatörlerden birisi olarak biliniyor. Piyasa yükselirken açgözlülük endeksinin ulaştığı noktaya göre düşüş tahminleri yapılabilirken tam tersi durumda da korku endeksinin ulaştığı noktaya göre yükseliş tahminleri yapılabilmekte.

Bitcoin fiyatının hafta başından beri neredeyse %20 düşüş yaşaması ilgili endeks verilerinin de dibi görmesine yol açtı. Geçtiğimiz haftaya kıyasla 12.000 dolar gerileyen BTC’nin piyasayı bir anda korku hakim bir duruma çevirdiği görülebilmekte. Buna rağmen geçtiğimiz hafta ise piyasanın “aşırı açgözlülük” seviyesinde olduğu, bu düşüşün ne kadar ihtiyaç duyulan bir hareket olarak görüldüğünü ortaya koymakta.

“BTC İçin Düzeltme Bitti”

Yayınlanan verilere ve endeksin son durumuna bakıldığında ise son dönemdeki düzeltmelerin büyük bir kısmının bittiği seviyeye gelindiği görülüyor. Ünlü kripto para analisti Bitcoin Master, konu hakkında yaptığı açıklamada da dip seviyeye gelindiğini ve BTC’nin buradan yükselişe geçmesinin beklendiğine işaret etti.

Analist, Korku ve Açgözlülük Endeksi verilerine ek olarak diğer verilerin de şu an için Bitcoin’de yükselişe zemin hazırladığını belirtti. Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre şubat ayından sonra görülen borsalara yönelik en yüklü USDT aktarımı bu hafta gerçekleşti. Borsalara stablecoin aktarılması ise genellikle piyasanın yeşillenmesi ile sonuçlanıyor.

Kripto Para Borsalarına Stablecoin Aktarılıyor

Kripto para analisti Eugene NG, stablecoin transferlerinin artmasının ve bunun şubat sonrasında rekor kırmasının, kurumların BTC veya kripto para alışına işaret ettiğini belirtti. Bitcoin’in 50.000 dolar desteğinin altında 45.000 dolara kadar gerilemesi beklenirken iki önemli indikatör buraya kadar bile düşüş olmamasını sağlayabilir.

BTC/USD paritesi bazında yükselişin teyit edilmesi için ise haftalık kapanışın 51.000 dolar üzerinde olması gerekmekte. Bu da aslında içinde bulunduğumuz 24 saatin çok önemli olduğunu gösteriyor.

Facebook Comments