Tuesday, December 7th, 2021

Bitcoin (BTC) Kader Anını Geçti: BTC Fiyatı Toparlanırken Altcoinleri Ne Bekliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), neredeyse 64.000 dolar seviyesinden kısa süre içerisinde 50.000 dolara kadar geriledi ve herkes boğa sezonunun bittiğini düşünmeye başladı. BTC ise haftalık kapanışta 50.000 dolar desteğini kaybetmesine rağmen 51.000 doların üzerine daha sonra çıkmayı başararak  aslında teknik analistleri bile şaşırttı.

Bitcoin, Hakimiyeti Kaybediyor

Bitcoin’in bu yükselişi öncesinde ise toplam piyasa hakiniyetinin %50 seviyesinin altına düştüğü görülüyor. Bu durum, 2018 yılındaki ünlü altcoin rallisinden beri görülmemişti. Ethereum fiyatının sert düşüşe rağmen ayakta kalması ve %10’luk yükseliş ile ralliye liderlik etmesi de BTC’nin hakimiyetinin neden %50 seviyesinin altına gerilediğini göstermekte.

Son 24 saatlik verilere bakıldığında ise Ethereum fiyatının %10 ile top 10 içerisinde en çok yükseliş elde eden ikinci kripto para olduğu görülüyor. Ethereum ile bağlantılı merkezsiz borsa Uniswap’in kripto parası UNI ise %15 ile yükseliş konusunda birinci sırada.

Altcoinler Yükselişe Geçti

Öte yandan sert düşüş yaşayan BNB %6,7, XRP %7,4, Cardano %,7 yükseliş yaşıyor. Dogecoin (DOGE) ise herkes düşerken yükselmesinin yanı sıra şimdi de her kripto para yükselirken düşüyor. DOGE, son 24 saat içerisinde %4 değer kaybetti ve 0,26 dolardan işlem görüyor.

Top 100 içerisindeki kripto paralara bakıldığında ise özellikle Ethereum ve DeFi bağlantılı kripto paraların ciddi bir yükseliş yakaladığı gözlerden kaçmıyor. Bu da 5 Mayıs tarihinde Uniswap’in V3’e geçecek olması ile Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin ciddi bir düşüş yaşamasından kaynaklanıyor olabilir. Ethereum için gözler üçüncü çeyreğe çevrilse de şimdiden atılan birkaç adım ETH ağındaki işlem ücretlerinin düşmesini sağladı.

Facebook Comments