Thursday, January 27th, 2022

Bitcoin Fiyatının Yönü Belli Oldu : Google Trends Düşecek Diyor

Tarih tekrarlar ve Bitcoin bunun için güzel bir deney alanıdır. Ocak 2021`de düşüş olabileceğine dair yazımızı 27 Aralık 2020 tarihinde yayınlamış ve 24 Ocak tarihi gibi bir geri çekilmenin yaşanmasının mümkün olabileceğinden bahsetmiştik. Bu analizde dayanağımız ise Nisan 2013 – Aralık 2013, Mart 2017, Aralık 2017 zirveleridir.

Keza Ocak 2021`de yaşanacak zirveden sonra geri çekilmenin başlayabileceğini ve Bitcoin fiyatının geri çekilme yaşayacağını ve tekrar Ekim 2021 içerisinde bir yükseliş trendine girebileceğini ve 2021 yılı Bitcoin kapanış hedefinin 100.000 $ olabileceğinden bahsetmiştik. Bu analizi yaptığım 99. yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. 100. yazımda da dalya yapmanın haklı gururunu yaşayarak 2021 zirvesini değerlendirmek isterim.

Bitcoin 2021 Zirvesi 42.000 $

Bugüne geldiğimizde Bitcoin 8 Ocak 2021 günü 42.000 $ ile yeni bir tarihi zirve yapmıştır. Akabinde dalgalanan fiyat 19-20 Ocak gibi 27 Aralık 2020 tarihli analizime uyumlu olarak geri çekilmeye başlamıştır.

Analizde özellikle vurguladığımız 200 günlük Bollinger Bandının içerisine giren fiyat 50 günlük ortalamanın halen üzerindedir. Ancak hacim düşüklüğü, Parabolik SAR değerinin fiyatın üstünde olması ve alçalan üçgen çizmesi artış değil düşüş açısından değerlendirilmesi gereken teknik analiz verileridir.

Önümüzdeki günlerde Bollinger Bandının üstünde seyreden 5 günlük hareketli ortalamanın da bandın içerisinde girmesi ile bu hareketin devam edeceği değerlendirilmesi daha ağırlık kazanır.

Bitcoin Talep Artışını Değerlendirmek

Teknik analiz böyle söylerken aslında bir diğer önemli analiz, yani insanların Bitcoin‘e olan ilgiden bahsetmekte de fayda vardır. Bildiğiniz gibi insanlar fiyat yükselirken ilgi artışı yaşamakta, ilgilenen insan sayısı arttıkça, kripto-para piyasasına yeni girişler olmakta, yeni girişler oldukça da kripto-paraların fiyatları artmaktadır.

Bu ilginin arttığını borsaların ardı ardına erişilmez olmaları, müşteri hizmetlerinin 3-4 gün taleplere dönememesi ve ardı ardına güncelleme yapmalarından takip edebilirsiniz. Başka bir araç daha olabilir.

Google Trends İle Bitcoin Fiyat Analizi

Aslında Bitcoin talep artışını takip edilebileceği en önemli yerlerden birisi de Google Trends verileridir. Bilindiği gibi Google Trends, Google Arama Motorunda insanların yapmış oldukları aramaları tam sayıları vermeden geçmişe dönük hacimleri indeks alarak paylaştığı bir platformdur.

Bu paylaşımlar günlük olacak güncellenmekte ve istenen ülkeye ve arama terimine göre bu terimin arama istatistiği gözlenebilmektedir. Arada hangi ünlünün daha çok arandığına yönelik magazinsel haberlere konu olmuştur.

İnsanların bir terimi araması ile o terime ilgisinin benzer olduğu kabulü ile aslında Google Trends verileri Bitcoin fiyatının tahmini için de kullanabiliriz. Böylece en azından zirvelerin bitip bitmediğini anlamak için bize önemli veriler sunabilir.

Google Trends verilerine göre Türkiye`de Bitcoin arama trafiği son 5 yıllık dönemde 3 Ocak 2021 tarihinde en üst seviyeyi görmüştür.

Tüm Dünya`da ise Bitcoin teriminin arama trafiği aslında tüm zamanların en yükseğini görmemiş ancak bir tepe noktasını yine 3 Ocak 2021 tarihinde yapmıştır.

Türkiye ile Dünya verisi arasındaki fark gözlenmektedir. Aslında Dünya`da Bitcoin aramaları bir önceki zirve zamanında tepe yapmış, şimdi o kadar arama hacmine ulaşmamıştır. Ancak Türkiye daha önceki arama hacminden %61 daha fazla arama hacmine ulaşmıştır (Aralık 2017 – 62, Ocak 2021 -100 indeks).

Muhtemelen Türkiye`nin daha önceki zirvelerden çok daha fazla ilgi göstermesinin nedeni Dolar bazında 20.000 $ zirvesinden sadece 2 katı ile 42.000 $ zirvesine erişirken, Türkiye`de 70.000 TL zirvesinden yaklaşık 3.5 kat fark ile 250.000 TL zirvesine erişilmesi olabilir. Aslında artış oranına baktığınızda da TL değer artış oranı $ artış oranına göre de %75 daha fazladır. Yani fiyat artış oranı arasındaki fark ile Google Trends arama hacmi arasında da göreceli bir fark olduğu gözlenmiştir.

Bu veriyi de cebimize koyduktan sonra gelelim Bitcoin fiyat hareketinin muhtemel yönünü tahmin etmeye.

Gerek Türkiye gerek Dünya Bitcoin arama trafiği takip eden günlerde düşmeye başlamıştır. Şu an için 31.000 $ üzerinde tutunmaya çalışan Bitcoin fiyatı eğer daha önceki hareketlerle benzer bir hareket yapacaksa teknik analiz ile uyumlu olarak daha da aşağı düşmesi beklenebilir.

Örneğin Bitcoin`in bir önceki hareketinde en yüksek arama hacmi tüm Dünya`da 17 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşmiştir. Ki bu tarih zamanında Bitcoin için zirve tarihi olmuştur.

Keza aynı şekilde 259$ rekorunu kırdığı Nisan 2013 ve 1138 $ rekorunu kırdığı Aralık 2013 ayına baktığımızda da aynı şekilde arama trafiğinin de zirve yaptığını görüyoruz. Bir diğer ifade ile Nisan ve Aralık 2013 aylarında da aynı bugün olduğu ve 2017`de olduğu gibi o zaman için Google Trends`de en büyük arama hacminin oluştuğunu görüyoruz. Bu bağlamda Bitcoin’in zirvesinin Ocak 2021`de gerçekleştiği, yeni zirveye kadar güç toplamak için biraz fiyatının aşağılarda seyir edeceği yaklaşımı ağırlık kazanmaktadır.

Sonuç olarak Bitcoin’in tarihi zirveleri ile Google Trends arama hacmi arasında bir bağlantı olduğu son 4 zirve ile gözlenmiştir ve belki önümüzdeki dönem hareketi ile 5. Zirvesinde de gözlenmeye devam edecektir. Bu noktadan sonra Bitcoin fiyatı ne olur, düşer mi artar mı bilinmez.

Ancak bilinen en doğru şey Bitcoin yatırımları yaparken bugün veya yarın için değil yıllar sonrası için yatırım planı yapmaktır. Bu yatırım planı yapılırken de sepet yapılmasında, teknik analiz ve bugün bahsettiğimiz gibi talep trendlerinin analizinin yapılmasında büyük faydalar vardır. Gerek kurumsal gerek bireysel yatırımlarda kripto varlığın toplam varlığınızın en az %5 ve en fazla %10`unu geçmeyecek şekilde yatırım sepetinizde olmasında fayda olabilir. Böylece kripto varlıklarda olası bir büyük değer kaybında veya değerinin sıfırlanmasında kayıp sınırlı kalabilir.

Tamamen şahsi görüşüm olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır ancak 2030 yılına geldiğimizde 1 Bit = 1 Cent ve 1 Bitcoin = 1.000.000 $ olacağını düşünüyorum. Bu nedenle ben yatırımlarımı yastık altında, toprak üstünde değil mümkün oldukça kripto cüzdanlarda yapıyorum ve hep 50$`lık Bitcoin alıyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 28.01.2020)

Facebook Comments