Brezilya merkezli BitcoinTrade borsası, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak için beyaz şapkalı hacker’lara sistem erişim izni verdi.

Suç işleyen bilgisayar korsanlarına ödül verilmez. Ama bu durum Brezilya’da biraz farklı.

Brezilya’nın ikinci büyük kripto para borsası BitcoinTrade, sistem hatalarının ve zafiyetlerinin tespiti için bilgisayar korsanlarına ödeme yapan bir program oluşturdu. Borsa, programı beraber yürütmek için BugHunt ile ortaklık duyurdu. Bu programla birlikte BitcoinTrade kalite standardını iyileştirmeyi hedefliyor. Öte yandan programın bir diğer amacı, faaliyetlerini yasal çerçevede sürdüren kötü amaçlı olmayan beyaz şapkalı korsanları tanıtmak.

Brezilya’da Veri Hırsızlığı Skandalı

BitcoinTrade’in kararı, Brezilya siber güvenlik endüstrisinden gelen endişe verici haberlerin akabinde gerçekleşti. Geçen hafta, 102 milyon Brezilyalı’nın özel verisi sızdırıldı. Daha da kötüsü bu veriler deepweb’de açık artırmaya çıkarıldı. Bu saldırı kimliği belirsiz bir grup hacker tarafından Brezilya’nın en büyük mobil hizmet operatörüne yapıldı. Brezilya’nın toplam nüfusu 211 milyon civarında. Bu bağlamda Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun verileri bile çalınmış olabilir.

Borsadan Hacker’lara Çağrı: Hadi beni hack’le!

Borsa hacker’ları açık şekilde davet ediyor. Olası bir hack durumunda müşteriler, fonlarının çalınacağı endişesini yaşıyor. Öte yandan böyle bir durumda zararları için tazminat alabileceklerine de güvenmiyorlar. Bunun üzerine BitcoinTrade, müşterilerinin gözünde güven inşaa etmek adına hack-ödül programı oluşturdu. BugHunt ortaklığıyla oluşturulan programa göre, bulunan hata başına yaklaşık 1850 dolar ödenecek. Bu miktar hatanın önemine göre de değişebilecek.

 

Kısa bir süre önce BitcoinTrade, Latin Amerika’nın en büyük kripto para borsalarından biri olan Ripio tarafından satın alınmıştı. Ripio, özellikle Meksika’dan Arjantin’e uzanan geniş müşteri ağı ile yüksek kalite standartlarına sahip.

2020’de BugHunt, sistemde yaklaşık 750 hata buldu. Brezilya’nın her yerinden farklı hacker’lara yaklaşık 100,000 Brezilya Reali ödendi. Bu rakam ise yaklaşık 20 bin Amerikan Doları.

Facebook Comments

Ekonomi Uzmanı