Sunday, November 28th, 2021

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri: “Regülasyon Var Gibi Hareket Ediyoruz”

Son günlerde Türk kripto para ekosisteminde büyük ses getiren Thodex olayının ardından bugün Türkiye’nin ilk kripto para borsası konumunda yer alan BtcTurk bir basın açıklaması yaptı. Düzenlenen basın toplantısında BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç hem son olayları değerlendirdi hem de BtcTurk’ün bu alanda aldığı ya da alacağı önlemlere açıklık getirdi.

Buna ek olarak uygulanacak vergilendirmelerin ne yönde olabileceği ve nasıl tavsiyelerde bulunabileceği konularına da ışık tutuldu.

“Regülasyon Var Gibi Hareket Ediyoruz”

Son olaylar sonrasında özellikle nasıl bir regülasyon geleceği ve bu regülasyonların yatırımcıları nasıl etkileyeceği konusunda ciddi endişeler ortaya çıktı. BtcTurk CEO’su Güneri ise bu noktada kendilerinin zaten halihazırda bir regülasyon varmış gibi çalıştıklarını ve bunu hem yurtiçinde hem yurtdışında bu şekilde yürüttüklerini dile getirdi.

Buna ek olarak konuyla ilgili olarak Oruç, BtcTurk olarak oldukça şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde çalıştıklarını dile getiriyor. Bu noktada ise gerek uyum ekibi, gerek fraud ekibi olsun ciddi iç kontroller yürüttüklerini ifade ediyor.

Öte yandan Güneri, şu anda bir çalışma yürüttüklerini ve çalışma bittikten sonra kullanıcıların borsada var olduğu iddia edilen varlıkların gerçekten Blockchain’de olup olmadığını görmelerine imkan sunan bir sisteme sahip olacaklarını ifade ediyor. Güneri bu noktada bir adım daha ileri giderek kullanıcı ID’si, TCKN ya da kullanıcı ismi gibi bir etiket ile kullanıcının varlığının da borsada gerçekten tutulduğunu gösteren bir sistem üzerinde çalıştıklarını ifade ediyor.

Thodex İle İlgili Yorumlar

Konuyla ilgili şu anda net bilgiler olmadığını ifade eden Güneri, olayın ortaya çıkmasının ardından iddia edildiği gibi borsadan çok büyük fon çıkışları olmadığının ve rakamların abartıldığını dile getirdi. Buna ek olarak CEO, 2 milyar dolarlık rakamın da çok büyük olduğunu ve BtcTurk’ün işlem hacimleri  düşünüldüğünde bunun abartı bir rakam olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu noktada kullanıcıların tamamının paralarını çekmek istemeleri konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaklarını belirten CEO, “Şu an kullanıcılarımız hem Türk Lirası bakiyelerinin hem de Bitcoin bakiyelerinin hepsini çekmek isterse bir dakika içinde verebiliriz.” sözlerini kullandı.

Ayrıca Türkiye’de yaşanan gelişmelerin Bitcoin fiyatını etkileyip etkilemediği ile ilgili sorulara yanıt olarak Güneri, çok büyük bir etki yarattığını düşünmediğini ayrıca BtcTurk bazında da çok büyük bir panik etkisinin görülmediğini ifade etti.

Vergilendirme ve Regülasyon

Vergilendirme ve regülasyonlar ile ilgili gelen sorular üzerine Oruç, öncelikle devletin bu sektörde faaliyet gösteren kuruluşları bir araya toplamasını ve bu kuruluşlardan alınan bilgiler doğrultusunda 3-6 içinde ilk düzenleme adımlarının atılacağını düşündüğünü ifade ediyor.

Buna ek olarak Oruç, vergilendirme konusunun etkin bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ve kendisinin bu noktada işlem vergisi alınması yönünde tavsiye verebileceğini de belirtti. Ayrıca Oruç, Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı borsaların da tıpkı Türk borsalar gibi bir vergilendirme ve düzenlemeye tabi olacağını ya da en azından öyle olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Comments