Wednesday, December 1st, 2021

Bulunduğu ülke teyit edildi: Bakan Soylu yakalanması için mevkidaşına telefon açtı

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarına Kırmızı Bülten yayımlanması ve Arnavutluk’ta geçici olarak tutuklanmasına yönelik talep evrakı iletildi. İçişleri Bakanı Soylu da, Thodex’in kurucusu Fatih Faruk Özer’in yakalanması için Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci ile telefonda görüştü. Soruşturma kapsamında, bu sabah İstanbul merkezli 8 ilde gerçekleştirilen operasyonda ise haklarında gözaltı kararı verilen 78 kişiden 62’si yakalandı.

Adalet Bakanlığınca, Türkiye’deki kripto para borsalarından Thodex’in kurucu ve yöneticisi Fatih Faruk Özer’in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk’tan iadesi için işlem başlatıldı.

Alınan bilgiye göre, 1994 Gebze doğumlu Özer’in, yatırımcıları 2 milyar dolar dolandırarak yurt dışına kaçtığına ilişkin haberler üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca 22 Nisan’da soruşturma başlatıldı.

Bu kapsamda, Özer hakkında “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlarından İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama emri düzenlendi.

Başsavcılığın talimatıyla şüphelinin iş yerinde arama yapıldı ve banka hesaplarına tedbir konuldu.

İçişleri Bakanlığının 22 Nisan tarihli yazısıyla, İstanbul Havalimanı’ndan 20 Nisan’da Arnavutluk’taki Tiran Uluslararası Havalimanı’na gittiği belirlenen Özer’in, bu ülkede bulunduğu teyit edildi.

Bu kapsamda, Özer hakkında kırmızı bülten yayımlanması amacıyla Başsavcılık tarafından düzenlenen evrak İçişleri Bakanlığına iletildi.

Özer’in Türkiye’ye iade edilmesi amacıyla Arnavutluk’ta tutuklanması için Başsavcılıktan temin edilen belgeler, Adalet Bakanlığınca yapılan tercüme işleminin ardından gereği için Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarına gönderildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma işlemleri devam ederken, Adalet Bakanlığının Özer hakkında kırmızı bülten yayımlanması ve şüphelinin Arnavutluk’ta geçici olarak tutuklanmasına yönelik taleplerinin sonuçları bekleniyor.

Yaklaşık 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığı iddia edilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ile ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması sürüyor.

Özer hakkında “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlarından İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nce yakalama emri düzenlendi. Ayrıca, Başsavcılığın talimatıyla Özer’in banka hesaplarına da tedbir konuldu.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI

Emniyet’ten yapılan açıklamada ise şu bilgiler verildi:

Arnavutluk’a kaçan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih ÖZER hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 22.04.2021 tarihi akşam saatlerinde Genel Müdürlüğümüze kırmızı bülten talebinin iletilmesi üzerine İnterpol nezdinde işlemler derhal başlatılmış ve 23.04.2021 tarihi saat 10.00 itibariyle kırmızı bülten çıkarılmıştır.

BAKAN SOYLU ARNAVUTLUK İÇİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Ayrıca kırmızı bülten işlemleri yürütülürken söz konusu şahsın yakalanması ve gözlem altına alınması için dün gündüz saatlerinde Emniyet Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Aktaş Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü ile, İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu da yine dün akşam saatlerinde Arnavutluk İçişleri Bakanı Sn. Bledar Cuci ile telefon görüşmesi yapmışlardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  • Nereye gittiği tespit edilmişti: Thodex kurucusu twitter’dan açıklama yaptı
  • Kripto para yatırımcısı nelere dikkat etmeli? Mağdur olan ne yapmalı?
  • “MASAK Thodex’in hesaplarına dün itibariyle bloke koydu”
  • Kripto paralarda kan kaybı sürüyor: Bitcoin kritik seviyenin altında

8 ilde 62 gözaltı

Ötey andan Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, söz konusu soruşturma kapsamında bu sabah İstanbul merkezli 8 ilde düzenledikleri eş zamanlı operasyonda, zanlılardan 62’sini yakaladı.

Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital malzeme ve doküman ele geçirildi.

Firari 16 zanlının da yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

NE OLMUŞTU?

391 bini aktif 400 bin kişinin hesabının bulunduğu kripto para borsalarından Thodex’te birkaç gündür işlem yapılamaması, sonrasında tamamen kapatılmasıyla
dolandırıcılık iddiaları gündeme geldi. Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan’da İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığı tespit edildi. Özer’in 2 milyar dolarlık kripto para ile gittiği iddia ediliyor.

Çok sayıda kişinin mağdur edildiği iddiasının gündeme gelmesi üzerine, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı borsa hakkında resen soruşturma başlatmıştı.

 

Bulunduğu ülke teyit edildi: Bakan Soylu yakalanması için mevkidaşına telefon açtı yazısı ilk önce Ekonomist üzerinde ortaya çıktı.

Facebook Comments