Tuesday, August 9th, 2022

Büyük Balinalar Bu DeFi Token’ına Yatırım Yapıyor!

Merkezsiz finans ekosistemi özellikle 2020 yılında popülerlik kazandı ve günümüzde de yatırımcılar günden güne merkezsiz finans (DeFi) alanına yatırım yapıyor gibi görünüyor. Elden edilen sonreveilrer göre büyük yatırımcılr da artık DeFi token’larına yatırım yapmayı tercih ediyor.

Gözde DeFi Token’ı: UNI

Kripto analiz firması Santiment’ten elde edilen yeni veriler, Uniswap’ı (UNI) satın alan balina sayısının ayın başından bu yana hızla arttığını gösteriyor. Sentiment konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Uniswap Pazar günü tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdı ve ilk kez 13 doları geçti. Bunun en açık nedeni ise yeni balinaların katılımı.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Santiment konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda 100.000 ya da daha fazla UNI’ye sahip cüzdan sayısının 237 ile yeni bir rekora imza attığını dile getirdi.

Öte yandan Uniswap, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa olarak tanımlanabilir. Platform, kullanıcıların merkezi bir aracı yerine akıllı sözleşme teknolojisi aracılığıyla varlık işlemleri yapmasına olanak tanıyan Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) protokollerinin kullanımını tetikledi. Uniswap ile ilgili detaylı bilgilere “Uniswap Nedir? Nasıl Kullanılır?” adlı metnimizden ulaşabilirsiniz.

Platformunun borsa token’ı UNI sahipleri ise platformda hazine rezervlerine erişim, protokol ücretlerini UNI ile ödeme ve listelenecek token listesinde oy kullanma hakkı da dahil olmak üzere çeşitli avantajlar elde ediyor.

UNI Fiyatı

UNI, bu hafta bir peer-to-peer lending platformunun token’ı olan AAVE ile birlikte en iyi performans sergileyen 20 kripto para birimi arasında yer aldı. Öte yandan Uniswap tarafından üretilen ağ ücreti miktarı Pazartesi günü Bitcoin‘i geçti. ParaFi Capital ortağı Santiago R Santos, bunun DeFi ekosisteminin geleceği ile ilgili ipuçları verebileceğini dile getiriyor.

Konuyla ilgili yaptğı açıklamalarda Santos, Bitcoin’i geride bırakan ilk DeFi protokolünün UNI olduğunu ama bunun sonuncu olmadığını dile getirdi ve “Bu ilk DeFi protokolü, ancak sonuncusu değil. Buradaki temel özellik, DeFi’deki ücretlerinin yalnızca madencilere değil, aynı zamanda LP’lere (likidite sağlayıcıları) ve token sahiplerine de fayda sağlamasıdır.” ifadelerini kullandı.

Facebook Comments