Wednesday, December 8th, 2021

Büyük Çin Bankalarından Online Alışveriş Festivali Öncesi Dijital Yuan’a Tam Destek

Elde edilen son bilgilere göre Çin’in en büyük devlet bankalarından bazıları, dijital yuan’ı ülkenin önde gelen iki ödeme sağlayıcısı Alipay ve WeChat Pay’den daha üstün bir ödeme aracı olarak tanıtmaya başladı bile.

Bankalardan Dijital Yuan’a Tam Destek

Ortaya çıkan bilgiler göre, Çin’in en büyük altı bankası 5 Mayıs’taki online alışveriş festivali öncesinde Şangay’da Çin’in yeni ortaya çıkan merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) reklamlarını yapmaya başladı.

Bankalar, bireysel satış mağazalarını ve tüketicileri dijital cüzdanı indirmeye ve dijital yuan kullanarak alışveriş yapmaya çağırıyor. Bu da milyonlarca müşterinin tercih ettiği Ant Group’un Alipay’i ve Tencent’in WeChat Pay’i gibi mevcut ödeme yöntemlerinin bir adım geride kalmasına sebep olabilir.

Yapılan açıklamalarda Çin Halk Bankası’nın rehberliğinde Şangay’daki CBDC denemesinin kullanıma sunulmasına atanan bir banka yetkilisinin, dijital para birimini Alipay ve WeChat Pay’den daha üstün özelliklere sahip olarak tanıttığı ifade ediliyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise, insanların dijital yuan sayesinde WeChat ve AliPay’e güvenmek zorunda kalmayacaklarının altı çiziliyor.

Alipay ve WeChat Pay Nasıl Etkilenecek?

Mart ayı sonlarında çevrimiçi bir panel tartışmasında konuşan PBoC’nin dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, Alipay ve WeChat Pay’in Çin’deki mobil ödeme pazarının %98’ini oluşturduğunu ve yerel finans sistemi için risk oluşturduğunu belirtti.

Changchun, merkez bankasının Alipay ve WeChat Pay ile doğrudan rekabet etme niyetinde olmadığını ancak bu iki ödeme devine bir şey olması durumunda finansal istikrarı sağlamak için CBDC’nin bir yedek görevi göreceğini belirtti.

Bununla birlikte devlet aynı zamanda teknoloji devi hakimiyetini azaltma ve internet sektöründeki rekabete aykırı davranışları kısıtlama çabalarını da artırıyor. CNN’e göre, Nisan ayı başlarında hükümet Alibaba’ya tekelci uygulamalar sebebiyle 2.8 milyar dolarlık rekor bir para cezası verdi.

Çin Hükümetinin Kontrolü Artacak Mı?

Çin’in dijital yuan’ının kullanıma sunulması, merkezi hükümetin ülkenin en iyi ödeme sağlayıcıları tarafından depolanan devasa mali veri hazinesinin bir kısmını kontrol etmesine olanak tanıyacak.

CBDC’yi tanıtmakla görevli başka bir bankacılık yetkilisi Reuters’e yaptığı açıklamalarda, “Büyük veri zenginliktir. Veriye sahip olan kişi büyür. WeChat Pay ve Alipay bir veri okyanusuna sahip.” sözlerini kullandı.

Facebook Comments