Wednesday, December 1st, 2021

Chanel, Huawei’ye açtığı davayı kaybetti!

Huawei bir süredir ABD kaynaklı bazı kısıtlamalara maruz kalsa da başarılı bir ivme yakalamışken diğer taraftan 2017 yılında yaşanan bir logo mücadelesi nihayet 2021 yılında tamamlandı. Yüzbinlerce marka bulunuyor ve logolar tarafında birbirlerine benzerlik de olabiliyor. İşte Huawei’in Smart Home uygulamasının logosunda kullandığı iç içe geçmiş yarım daireler bu davanın konusu haline geldi.

CHANEL GERİ ADIM ATMIYOR

Fransız moda markası Chanel kendi iç içe geçmiş ‘C’ harfi logosuna benzediği gerekçesiyle Huawei’ye dava açmıştı. Avrupa mahkemesine yapılan bu şikayet sonrası süreç başlamış ve araştırma yapılmıştı. Reuters’ın yayımladığı haberde dava sonucu ‘ logolarda benzerlik bulunmadı’ şekilde oldu.

2017 yılında Huawei, kendi logosu için ticari marka tescili için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisine başvurulduğunda ilk olayların fitili ateşlenmiş oldu. Mahkemeye yapılan şikayette, logonun Chanel ticari markasını kopyaladığını ve müşterileri yanıltabileceği söyleniyordu.

2019 yılında Avrupa Birliği ticari marka ofisi, benzerlik olmadığı kararını vermiş olmasına rağmen Chanel şikayetinde ısrarcı olmuştu. Sonrasınra süreç tekrar başlamış ancak mahkemeden yapılan açıklama ile son nokta koyulmuş oldu. Mahkeme, Huawei logosunun dikey formda, Chanel logosunun yatay formda olduğunu belirterek logolar arasında bir benzerlik yoktur sonucuna ulaştı.

Verilen karar sonrası Chanel tekrar bir itiraz yapacağını ve bu sefer de Avrupa Adalet Divanı’na başvuracağını duyurdu.

Daha önce farklı markalar arasında bu tarz logo savaşları yaşanmıştı.

Facebook Comments