İstanbul'da şehir şebeke suyuna zam yapıldı

Çin’de ikinci çeyrek GSYİH yıldan-yıla %3.2 büyüme kaydederek, konsensus olan %2.5’u aştı. Ancak, dev Asya ekonomisinden gelen diğer veriler iç açıcı değil. Çin ve Hong Kong borsaları açıklamayı satışla karşıladılar. TSİ 7:30’da Asya-Pasifik FTS-CNBC Hisse Endeksi %1.1 değer yitiriyor. ABD-Çin arasında tırmanan gerginlik de satışlarda etkili oluyor.

Çin’de GSYİH büyümeye yönelirken, Haziran perakende satışlaır yıldan-yıla %1.8 gerilemeyle iç talep zafiyetinin hala sorun olduğunu işaret etti. Financial Times “Doubts cloud China’s post-coronavirus recovery” başlıklı haberinde sanayi kesiminin salgın akabinde hızla normale döndüğünü, fakat özel tüketimin çok ürkek davrandığını öne sürdü.

Mayıs’ta merkezi hükümet altyapıya kaynak akıtacak bir karara imza atarak,   yerel idarelere $531 milyara kadar  proje kredisi borçlanma yetkisi vermişti. ING Çin başekonomisti Iris Pang ekonomik dirilişin maliye politikasından gelen destek sayesinde tetiklendiğini ifade ederken, “Hükümet sanayi üretimini teşvik edecek, fakat bu cephedeki toparlanmanın özel tüketim gibi kalemlere yansıdığını görmüyoruz” diye ekledi.  Çin’de perakende satışlar Mayıs’ta da bir yıl öncesinin aynı dönemine %2.8 daralmıştı.

Dün, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi %0.6 prim yaparken, Reuters günlük raporunda ABD-Çin gerginliğinin potansiyeli sınırladığını ifade etti. ABD ve AB’den Çin’in Hong Kong’un özerk statüsünü iptal etme kararına misilleme gelmesi bekleniyor.

Bu sabah da Şangay ve Şengen Bileşik Endeksleri %0.58 ve %0.38 değer yitiriyor. Hong Kong Hang Seng ise gün ortasında %0.4 kayıpla işlem görüyor.

 

AFP’nin 11 Çin uzmanı arasında yaptığı ankete göre, Asya devi bu sene sadece %1.7 GSYİH büyümesi kaydedecek.

 

FÖŞ yazdı:  ABD-Çin Medeniyet Çatışması eşiğinde

 

Erkan Öz: “ABD ve Çin, dünyayı ‘dolar ve yuan’ diye bölecek”

 

ABD ve Çin:  Dev ekonomiler fren atıyor

 

Japonya merkez bankasının kasvetli raporu toplantı öncesi dikkat öneriyor

The post Çin 2Ç’de büyümeye geçti appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments