Mayıs ayında Çin’in  hizmetler PMI Endeksi 44’ten 55’e yükselerek, iç talebin de imalat sanayi gibi güçlendiğini müjdeledi. TSİ 07:00’de Asya borsalarında coşkulu bir alım dalgası hüküm sürüyor. Japonya’yı dışlayan MSCI Asya-Pasifik Hisse Endeksi halen %1.31 prim yaparken, Şangay Hisse Endeksi %0.5 artıda, Hong Kong hisseleri ise %1.40 yükseliyor. Dolar Endeksi hafif de olsa değer yitirmeye devam ederken, Brent vadeli işlemlerde aylar sonra $40/varili yukarı kırdı.

Caixin/Markit tarafından derlenen hizmetler PMI  daha çok orta ölçekli özel sektör firmalarına ağırlık veriyor. Resmi PMI daha önce açıklanmış, ve hem imalat sanayi hem de hizmetlerde aydan-aya artışlar rapor etmişti. Fakat,  Caixin anketinin detayları Çin ekonomisinin ne denli dış dünyaya bağımlı olduğunu da ortaya koyuyor. İstihdamda daralma Nisan’a göre yavaşlayarak devam ederken, ihracat siparişleri dört aydır geriliyor.

 

Caixin Insight Group baş ekonomisti Wang Zhe’ye göre, hizmetler sektöründe istihdam görünümü kaygı verici. Wang, ayrıca çok uzun süren sokağa çıkma yasağı ve karantinalardan sonra hizmetlere talebin artmasının normal olduğunu kaydetti.

Beijing mali destekleri artırarak ekonomiye daha fazla ivme kazandırmaya çalışırken, Wang ekonominin normale dönmesinin aylar süreceğini iddia etti.  JP Morgan imalat sanayi PMI Mayıs’ta 39.6’dan 42.4’e çıktı, fakat global imalat sanayinde aktivite ve beklentilerin hala gerilemekte/bozulmakta olduğuna işaret etti.

Çin’de hizmetler sektörü artık ekonomik aktivitenin %60’nı teşkil etse de, imalat sanayi ihracatı da toparlanmanın sürdürülebilirliği için şart. Fakat global imalat sanayi ve talebin hala bocalaması, Çin’in eski hızlı büyüme günlerine dönmesinin kolay olmayacağını anımsatıyor.

 

Rosenberg Research Araştırma Kuruluşu hisse senedi stratejisti David Rosenberg’in ise Asya rallisi hakkkında değişik bir görüşü var. Rosenberg’e göre, Fed’in ABD’de hisse senetleri dışında tüm finansal varlıkları satın alması, suni bir ralliye tetik olurken, Wall Street’e göre (göreceli F/K veya VAFÖK yöntemi) fiyatlanan Asya borsaları gibi riskli varlıkların da ucuz görünmesine neden oluyor.

 

FÖŞ anlattı:  Ekonomilerin Kayıp Yılları: 2020-2021

JP Morgan global PMI:  İmalat sanayi Mayıs’ta da bocaladı

 

ABD yanarken, Wall Street niye yükseliyor?

 

Analiz: Kritik OPEC Toplantısı Öncesi Son Durum…

The post Çin hizmetler PMI 55’ çıktı, Asya’da coşkulu ralli var appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments