Çarşı Pazar Ekonomisi: Salgınla birlikte restoran mutfağında neler değişti? (14 Ağustos 2020)

Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) haftayı hüzünlü kapattı, fakat henüz GOP rallisinin bittiği veya GOP’un Gelişmiş Piyasalar’dan geri kalacağını söylemek için erken. Cuma gün MSCI GOP Hisse Endeksi %0.34 gerilerken, Latin Amerika son saatlerde toparlanarak %0.8 prim yaptı. BİST-100 de dolar/TL’deki yukarı harekete olumsuz tepki vererek, %1.47 geriledi.

GOÜ para birimleri ise gittikçe güç kaybeden Dolar Endeksi’nden fayda sağlayamadı. Latin Amerika ekonomilerinde Haziran’da toparlanma belirginleşirken, Çin Haziran sanayi üretimi yıldan-yıla   %4.8 yükseliş gösterdi, fakat %5.1  olan konsensusun gerisinde kaldı. Asıl darbe perakende satışlardan geldi. Çin’de epidemi bitti, ama tüketici elini cebine atamıyor.  Perakende satışlar yedi aydır geriliyor. Haziran’da satışlar yıldan yıla %1.1 gerileyerek, Mayıs’ın %1.8 gerilemesini biraz aştı, fakat artış bekleyen fon yöneticilerini hayal kırıklığına uğrattı.

Çin’de ekonomik toparlanmanın kırılganlığı ihracat için ona bağımlı olan Almanya, bazı Asya ülkeleri ve Latin Amerika’nın sürdürülebilir büyümesine önemli engel teşkil ediyor.  Beijing iç talebi güçlendirmek için geleneksel faiz indirimi veya kredi pompalama yöntemlerine başvuramıyor, çünkü Bankacılık Otorite’sine göre batık krediler çok hızla artmakta olup, bir çok bankanın 2021 yılında yeniden sermayelendirilmesi gerekebilir.

ABD-Çin gerginliğinin ticaretin ötesine taşıp teknoloji cephesine de yayılması ve tedarik zincirlerinin Asya’dan başka kıtalara taşınması tehlikesi de ciddi ve Dünya’nın büyüme motoru  Asya ekonomisi örseleyebilir.

ABD’de perakende satışlar Temmuz’da artarak yldan-yıla da büyüme kaydetti. Fakat, sık frekanslı göstergeleri inceleyen Bloomberg ekonomide ivmenin yavaşladığını kaydetti. Demokrat ve Cumhuriyetçiler de 2ci Mali Destek Paketi’nde anlaşamayarak Kongre’yi tatile soktular. Trump’ın Başkanlık Kararnamesi ile işsizlerin ödeneği uzatılacak, fakat bir çok eyalet sosyal güvenlik sistemlerini bu kararname koşullarına   uyarlamakta gecikecek. 17 milyonu aşan isşizin bir ay kadar ek ödemelerden mahrum kalacağı tahmin ediliyor.

Halen GOP’ta  tek hikaye Fed ve AMB’nın piyasalara boca ettiği likiditenin dürtüklediği getiri avı. Fakat, büyüme tökezlerken, Rusya, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi endekste ağırlığı olan ülkelerde Covid-19 salgını can almaya devam ediyor. Dün 1.226 yeni hasta rapor eden Türkiye de yakında salgını kontrol altına alamayan ülkeler listesine girebilir.

Tüm piyasalarda olduğu gibi, GOP’ta da halen Rus aşısının yarattığı umut dolu bir bekleyiş var. Fakat, aşı henüz çok sayıda insan üzerinde denenmedi ve ne denli etkili olacağına dair de somut veri yok.

Eğer aşı hikayesi boş çıkarsa, tüm küresel riskli varlıklar olumsuz etkilenebilir. Daha da ötesinde, tüm dünyadan gelen sık frekanslı veriler toparlanmanın çok kırılgan ve cılız olduğunu işaret ediyor. Kışa girerken artan sağlık harcamaları ve düşen vergi gelirleri ile güreşmek zorunda kalacak. GOÜ temel göstergeleri cazibesini kaybetti.  GOP dolar likiditesi ile daha ne kadar  prim yapabilir?

 

FÖŞ

 

İstanbulAnalytics Raporu:  TRUMP, TİCARET VE TÜRKİYE

 

FÖŞ anlattı:  Tarihin 2. Büyük Buhranının Ortasındayız!

 

Yapı Kredi Yatırım Strateji Notu:  Gerçek Faizler & Gerçek Hikâye

 

Dr Kocabalkan ve FÖŞ:  Altın mı? Gümüş mü? Yoksa Borsa mı?

The post Çin verileri Gelişmekte Olan Piyasalar’da şok yarattı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments