Bloomberg haberine göre, Çin’deki petrol talebi, neredeyse koronavirüs pandemisi öncesi seviyelere seviyesine döndü.

Bloomberg, tüketimin günde yaklaşık 13 milyon varile yükseldiğini belirterek, konuyla ilgili kamuoyuyla konuşma yetkisi olmayan Çinli enerji yetkililerine atıfta bulundu. Mevcut seviye Mayıs ayında tüketilen 13,4 milyon varil ile Aralık ayındaki 13,7 milyon varil tüketim seviyesinden çok uzakta değil.

Üretimde normale dönüş arttıkça ve Çinliler toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine araba kullanmayı tercih ettikleri için Çin petrol talebi de güçleniyor. Dizel talebi, Çin hükümetinin çiftçileri ulusun beslenmesi için daha fazla bitki yetiştirmeye teşvik etmesiyle de hız kazanıyor.

Ülkenin toplam rafinaj kapasitesinin yaklaşık dörtte birini oluşturan Çin’in bağımsız rafinerileri arasında da toparlanma işaretleri de var. Bu birimlerde ham petrol işleme kapasitesi bir yıl önceki %60’a kıyasla % 75’e yükseldi.

Öte yandan, havayolu kısıtlamaları endüstride ağırlığını koruduğu için jet yakıtı talebi zayıf kalmaya devam ediyor.

Yine de, özellikle BP CEO’su Bernard Looney’nin geçen hafta petrol talebinin pandemi öncesi seviyelere asla tam olarak geri dönemeyebileceği konusunda uyarması nedeniyle petrol endüstrisinin iyileşmeyi memnuniyetle karşılaması bekleniyor.

Çin’deki talep, koronavirüs pandemisi yakıt tüketimini vurduğu ve Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki petrol fiyatı savaşının arz fazlası yaratmasıyla geçen ay düşük seviyelerde kaydedilen küresel petrol fiyatlarının artmasına yardımcı oluyor.

Gerçekten de, ABD’deki vadeli ham petrol fiyatları, özellikle Cushing-Oklahoma’daki önemli bir merkezde, sınırlı depolama nedeniyle kısa bir süre negatife döndü.

Petrol o zamandan beri güçlü bir şekilde toparlandı. ABD’nin ölçütü olan West Texas Intermediate, 31.80 dolara ve Brent ham petrolü 34.80 $’ a yaklaştı.

Bloomberg

The post Çin’in petrol talebi neredeyse korona öncesi seviyeye döndü appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments