Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkeler = GOÜ) önemli oyuncular olan Credit Suisse ve Danske Bank son 2 günde Haziran Gelişmekte Olan Ülkeler notlarını yayınladılar. Her iki rapor da GOP için temkinli bir iyimserlik taşıyor. Credit Suisse’e göre, AB Dışişleri Bakanı Ursula von der Leyen’in teklif ettiği “AB: Yeni Nesil” yatırım planı Euro/dolar’ın güçlenmesine neden olabilir ki, bu da GOP FX için olumlu bir unsur. Danske ise yoğun kötü haber akışına rağmen risk iştahının yükseldiğini kaydederek, GOÜ FX’in bu ortamda şanslı olduğunu ifade etti. Peki bu yatırım bankaları DİBS faizleri ve  dolar/TL için ne dediler?

 

Credit Suisse:  TL öteki GOÜ’lerin gerisinde kalacak

 

Credit Suisse raporu GOÜ için temkinli bir iyimserlik arzediyor. Eğer “AB:  Yeni Nesil” yatırım teklifi üyelerce benimsenirse, Euro/dolar’ın güç kazanması, GOÜ’de  bir ralli başlatabilir. Ancak, bu ralli için ön şart, risk iştahının yüksek seyremtesi.

Tüm bunlara rağmen Credit Suisse GOÜ FX yerine kısa vadeli repo ve swap gibi enstrümanları öneriyor. Rus rublesinin ABD dolarına karşı değer kaybetmesi olasılığı yüksek.

Dolar/TL ise GOÜ FX’e gelecek talebe bağlı hareket edecek. Yani, GOP iştahı TL’nin yönünü belirleyecek. Fakat, TCMB’nin dövize müdahelesinin azalması ihtimali ve bankaların swap işlemlerine getirilen kısıtlamalar TL’nin şansını azaltıyor. Credit Suisse 12 ay sonra 2 yıl vadeli DİBS’de getiriyi %10.98, bir yıllık swap faizini ise %14.59 olarak tahmin etti.

 

Danske:  Türkiye döviz krizinin eşğinde

Danske ise GOÜ FX içinde Türkiye hakkında oldukça karamsar. Ekonominin bir döviz krizi eşiğinde olduğunu iddia ediyor. TL’nin prim yapması için ya TCMB’nin faizleri yükseltmesi, ya da GOP için risk iştahının çok coşkulu seyretmesi gerekecek.

Danske  dolar/TL’nin 6 ay içinde 7.30, 12 ay içinde ise 7.50’yı sınayacağını öngörüyor.

 

Ekonomistler:  Döviz ve altına vergi daha büyük bir kaçışın habercisi

 

TL’yi savunmanın bedeli:  Dünyadan kopan Türkiye

 

Geldiğimiz nokta: Ya faiz artırımı, ya sermaye kontrolleri

 

Döviz mevduatı arttı, ticari krediler daraldı

 

 

 

The post Credit Cuisse ve Danske Bank’tan yeni faiz ve döviz tahminleri appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments