Sunday, November 28th, 2021

Deepfake tuzağına bu kez bir politikacı düştü

Deepfake videoları internet kullanıcıları için büyük bir endişe haline geldi. Bunun nedeni yalnızca videoların halkı yanıltma potansiyeline sahip olması değil, aynı zamanda başka biriymiş gibi davranarak kötü amaçlarla kullanılabilmesinden kaynaklanıyor. Ne yazık ki Hollandalı politikacının başına gelen de tam anlamıyla buydu.

Deepfake teknolojisi şimdiye kadar çoğunlukla eğlence temalı içerikler için kullanıldı. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz ay viral haline gelen Tom Cruise deepfake videosuydu. Ancak yaşanan son olaydan da gördüğümüz üzere, bu yapay zeka teknolojisi her zaman iyi niyetli insanlar tarafından kullanılmıyor.

Tom Cruise’un deepfake videosu insanları korkuttu

Deepfake teknolojisi şimdi de siyasete girdi

NL Times’ın haberine göre hükümetin dışişleri komitesini temsil eden Leonid Volkov, kendini Rus muhalefet lideri Alexei Navalny olarak tanıtan bir taklitçiyle video konferans gerçekleştirdi. Fakat işin aslı bir deepfake hilesine dayanıyordu. Volkov yaşadığı bu ilginç olayı şu cümleler ile değerlendirdi:

“Gerçekten yüzüme bakıyordu. Bunu Zoom üzerinden nasıl yaptıklarını bilmiyorum. Deepfake çağına hoş geldiniz…”

Alexei Navalny
Alexei Navalny

Hollandalı politikacı bu sahtekarın ilk kurbanı değildi. Zira ortaya çıkan raporlarda kimliği belirsiz bu şahsın Letonya ve Ukrayna‘dan politikacılarla da sohbet ettiği, aynı zamanda Estonya, Litvanya ve Birleşik Krallık‘taki diğer siyasi figürlerle de görüştüğü iddia ediliyor. Bu görüşmeler sırasında ne tür bir hasarın veya gizli bilgilerin açığa çıkmış olabileceği ise henüz meçhul.

Önce Leonid Volkov, sonrasında birçok ülkeden politikacılarla görüşmeler gerçekleştiren sahtekar endişeleri arttırdı. Deepfake teknolojisi halen daha birçok insan için oldukça güvensiz bulunurken; bu olayların kalıcı bir hasar bırakması halinde gelecekte daha tehlikeli sonuçlar ile karşılaşmamız olası gözüküyor.

The post Deepfake tuzağına bu kez bir politikacı düştü appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments