Deutsche Bank’ın üst düzey küresel yatırım müdürleri Perşembe günü gerçekleştirilen 2021 yatırım görünümü toplantısında Türkiye’ye tam gaz girmek için erken olduğunu, Güney Asya’nın daha iyi fırsatlar sunduğunu belirtti.

Deutsche Bank’ın ‘CIO Economic Outlook’ toplantısında bankanın üst düzey küresel yatırım müdürleri Türkiye’ye tam gaz girmek için erken olduğunu, Güney Asya’da daha iyi fırsatlar olduğunu düşündüklerini söyledi.

Deutsche Bank’ın 2021 yatırım stratejileri sunumunun yapıldığı toplantıda sorulan “2021’de Türkiye için yatırım stratejiniz nedir?” sorusuna, Küresel Yatırım Müdürü Christian Nolting, “Konuşmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum, Türkiye’ye şu an için tam gaz girmek istemiyoruz. Şu an Güney Asya’da daha iyi fırsatlar olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Politikalarda değişiklikler gördüklerini ve bunun kur performansına da yansıdığını belirten Nolting, “Türkiye’de bazı değişikliklerin olduğunu görüyoruz ve bu ileride çok ilgi çekici olabilir fakat şu an için değil. Faiz oranları ve kur tarafında biraz daha kesinlik görmek istiyoruz.” diye ekledi.

Deutsche Bank Avrupa ve Asya Yatırım Müdürü Tuan Huynh ise “Özellikle, sıfır ya da negatif faizler düşünüldüğünde Türkiye’de faiz oranları gayet ilgi çekici. Türk Lirasına yatırım yapan uygun risk profiline sahip bazı müşterilerimiz var ama asıl soru şu: Daha iyi risk getiri fırsatları görüyor muyuz?” dedi.

Daha çok Asya yatırımlarını tavsiye ettiklerini belirten Huynh, “Biz daha çok Asya tarafını tavsiye ediyoruz. Salgın perspektifinden baktığımız zaman da Asya sadece Türkiye’ye nazaran değil, dünyanın kalanına nazaran da salgının üstesinden daha iyi gelmiş durumda. Risk getiri perspektifinden de Asya bizim için daha güvenli.” diye ekledi.

Deutsche Bank 100 baz puanlık bir faiz artışı daha bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 21 Ocak’taki faiz kararı sonrasında Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Ekonomisti Christian Wietoska, “Piyasanın ve bizim beklentilerimizle uyumlu, şahin bir duruş.” demişti.

Gelecekteki toplantılarda faiz artırımının görülebileceğini beklediklerini söyleyen Wietoska, “Dolar/TL 7.20’nin altına hızlı bir ralliyle inmediği sürece 100 baz puanlık bir artış daha öngörüyoruz.” diye belirtmişti.

TCMB, gerçekleştirdiği son Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 17’de tutarken sıkı duruşun uzun süre korunacağını söyleyerek sıkılaşma vurgusunu güçlendirmişti.

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın ilk enflasyon raporu sunumunda sıkılaşma ve fiyat istikrarı mesajları devam ederken, banka Ekim raporundaki tahminlerini korumuştu.

Ağbal, enflasyonda yüzde 5 hedefine ulaşmak için tüm araçların kararlılıkla kullanılacağını ifade ederken, hedeften sapma olması durumunda önden sıkılaşma olabileceğine işaret etmişti.

Ağbal son dönemde dile getirilen faiz indirim beklentilerine ilişkin olarak da “Faiz indirimlerine dönük bir gündemin konuşulmasının henüz çok erken olduğunu değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

 

EROL OYTUN ERCAN

bloomberght.com

The post Deutsche Bank’ın üst düzey yetkilisi: “Türkiye’ye tam gaz girmek için erken” appeared first on ParaAnaliz.

Diğer Ekonomi Haberleri
Gen İlaç Halka Arz Olacak

Halka arz edilen şirketler arasına, Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.’nin de katılacağını açıkladı. Halka arz ile Devamı

Penta Halka Arzında Kaç Lot Dağıtıldı?

Geçtiğimiz günlerde halka arz başvurusu SPK tarafından onaylanan PENTA hem sermaye artırımı hem de ortak satış yapacağını açıklamıştı. Cuma günü Devamı

Kalekim Halka Arzında Kaç Lot Dağıtıldı?

Kalekim Kimya halka arzı geçtiğimiz hafta SPK tarafından onaylanmıştı. Geçtiğimiz cuma günü ise halka arz yapıldı. Peki ne kadar talep Devamı

Halka arz tamamlandı. Kalekim Kaç Lot dağıtıldı(!)#KLKIM

Kalekim talep toplama geçtiğimiz cuma günü tamamlandı peki halka arza başvuran yatırımcılara kaç lot dağıtıldı. Kalekim Kaç Lot dağıtıldı Tüm Devamı

2021 Yılında Halka Arz Eden Şirketler ve 7 Mayıs İtibariyle Performansları

Bazı halka arzların yükselişini sürdürürken, bazılarının da ilk işlem gününden eksiye düşmesi bazı yatırımcıların tereddüt etmesine neden oldu. 2021 ocak Devamı

Penta halka arz sonrası tedarikçi finansmanına yoğunlaşacağını açıkladı!

Penta Teknoloji Genel Müdürü Mürsel Özçelik, Penta Teknoloji’nin halka arz sonrası planlarının güçlü sermaye ile daha çok tedarikçi finansmanı üzerine Devamı

Coinbase hisseleri neredeyse halka arz fiyatına düştü

Coinbase’in hisse fiyatı 14 Nisan’daki halka arzda 429 dolara kadar çıktıktan 23 gün sonra neredeyse halka arz edildiği fiyata kadar Devamı

SPK’dan Bir Onay Daha! Mercan Kimya Halka Arz Oluyor

Son dönemlerin halka arz edilen şirketlerinin arasına, bugün Mercan Kimya da katıldı. Bugün yayınlanan SPK bültenine göre Mercan Kimya Sanayi Devamı

Facebook Comments