Mayıs ayında Hazine nakit dengesi bir önceki yılın aynı ayına göre 5.0 milyar TL azalarak 9.7 milyar TL açık verdi. Böylece 12 aylık birikimli nakit dengesi 151.1 milyar TL açıktan 146.1 milyar TL açığa geriledi. Geçtiğimiz iki ayda rekor açık veren nakit dengesindeki bozulmanın Mayıs ayında durulduğunu görmekteyiz.

Bir önceki yılın ilk beş ayında 66.9 milyar TL açık veren nakit dengesi, bu yılın aynı döneminde yüzde 23.0 artarak 82.4 milyar TL açığa yükseldi.

Faiz dışı denge geçtiğimiz yılın Mayıs ayında 6.4 milyar TL açık verirken bu yılın aynı ayında 1.0 milyar TL açığa; 12 aylık birikimli olarak da 47.2 milyar TL açıktan 41.8 milyar TL açığa geriledi.

Faiz giderleri bir önceki aya göre 7.5 milyar TL azalarak 9.0 milyar TL’ye gerilerken, gelirler bir önceki aya göre 9.5 milyar TL artarak 75.3 milyar TL’ye yükseldi. Faiz dışı giderlerin de bir önceki aya göre 20.1 milyar TL azalması nakit dengenin toparlanmasında belirleyici oldu.

 

Geçtigimiz iki ayda rekor açik veren Hazine nakit dengesindeki bozulma Mayis ayinda duruldu. Giderlerin azalip gelirlerin artmasi bunda etkili olurken, asil toparlanmanin faiz disi giderlerdeki azalistan kaynaklandigini görmekteyiz.

TCMB 2019 yilinda brüt 55.8 milyar TL kar elde etmis, bu karin 11.1 milyar TL’si kurumlar vergisi karsiligi, 5.6 milyar TL’si ise ihtiyat akçesi olarak ayrilmisti. Temettü ödemesi sonrasi Hazine’ye aktarilacak tutar 39.2 milyar TL olmustu. Ocak ayinda alinan kararla Hazine’ye 35.2 milyar TL’lik avans ödemesi yapilmisti.

Dolayisiyla Mayis ayinda kalan 3.9 milyar TL’nin aktarilmis oldugunu hesaplamaktayiz.

Nisan ayinda 142.0 milyar TL düzeyinde olan 12 aylik birikimli merkezi yönetim bütçe açiginin Mayis’ta sinirli azalarak 139.7 milyar TL’ye gerileyecegini ön görmekteyiz.

Böylece 12 aylik nakit bütçenin milli hasilaya oraninin yüzde 3.4’e gerileyecegini öngörmekteyiz.

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

 

TCMB’den yeni genişleme hamlesi: Firmalara doğrudan kredi

 

Bu Ekonomi Politikası Değil, Hoşaf

 

Menemen Endeksi TÜİK’i solladı

 

FÖŞ yazdı:  Özel sektörün tabutuna çakılan son çiviler

 

The post Dr Yalçınkaya:  Nakit Dengedeki Bozulma Duruldu appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments