Dünya Bankası, koronavirüs salgınının ve bunun sonucunda ortaya çıkan  resesyonun Gelişmiş, ve Gelişmekte Olan Ülkeler “kalıcı  yaralar” bırakacağını savundu.  GOÜ daha fazla etkilenecek.  “Global Ekonomik Görünümler” raporunun analitik bölümlerini  yayınlayan Dünya Bankası, koronavirüs salgını ile finansal kriz yaşayan  GOÜ’in gelecek 5 yıllık dönemde GSYH’larında  yüzde 8’e varan bir düşüş görmeleri potansiyeli bulunduğunu,  kalkınmakta olan petrol ihracatçısı ekonomilerde kaybın yüzde 11  olacağını belirtti.  World Bank’e göre, salgının doğrudan etkileri yanında, ABD, Çin ve Avrupa’dan gelen talebin azalması da GOÜ’in geleceğini karartıyor.

Raporda, “Salgın  uzun vadede gelişmekte olan ülkelerde yatırımların  azalması, eğitim ve iş kaybı nedeniyle fiziksel ve beşeri sermayenin  erozyonu, küresel ticaret ve tedarik bağlantılarının azalmasıyla kalıcı  hasar bırakacak. Bu etkiler, gelecekte potansiyel üretim ve iş gücü  verimliliğini azaltacak” ifadelerine yer verildi.

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Ceyla Pazarbaşioğlu yaptığı değerlendirmede, “Eğer politikalar zombi şirketlerin ayakta tutulmaya devam edilmelerini hedeflerse, bu borç ödeme yetersizliği  problemlerine dönecek  FX likidite krizlerine yol açabilir. Şu anda  gerçekten ihtiyaç duyulan şey hasarı sınırlayacak acil tedbirler,  ancak bu sağlık krizinin, bir finansal krize dönüşmesine yol açabilecek  politikalardan uzak durulmalı” ifadelerini kullandı.

 

Dünya Bankası Başkanı Malpass salgından dolayı en az 60 milyon insanın sefalet sınırının altına düşebileceğini, eğer Gelişmiş Ekonomiler’de normallşme süreci akamete uğrarsa, isithdam kayıplarının daha da artabileceğini öne sürdü.

Malpass, raporu tanıtmak için yaptığı basın toplantısında, Gelişmekte Olan Ülkeler’den borç ödemeleri için yatırımcıların cebine korkunç boyutta kaynaklar aktığını tespit ederek, G20 ülkelerinin borç feragatları ve yeniden yapılandırmalar için ellerini çabuk tutmasını talep etti.

 

Rapora göre, korona resesyonu 80 yıldır gözlenen en ağır global şok. Bu resesyonun devam etmesi halinde, Yerküre’nin büyüme potansiyeli de zedelenebilir. Sokağa çıkma yasağı ve karantinaların global petrol talebinde daha önce gözlenmemiş bir daralma yarattığını kaydeden Dünya Bankası, şokun özellikle petrol üreten, turizme bağımlı ve gurbette çalışanların geliriyle geçinen fakir ülkelerde ekonomik çöküntü yaratacağını ekledi.

 

Dünya Bankası’nın resmi yarı-yıl görünüm raporu ve yeni global ekonomik tahminleri gelecek Pazartesi açıklanacak.

 

Foreks Haber Merkezi,  Countries Can Take Steps Now to Rebuild from COVID-19 (World Bank)

 

Ekonomilerin Kayıp Yılları: 2020-2021

 

FÖŞ yazdı: Piyasalar ve dünya ekonomisi zıt yönlere gidiyor

 

Dr Gürbüz:  Küresel imalat sektöründe kötüleşme sürüyor, fiyat artış sinyalleri gelmeye başladı

 

COVID-19’dan sonra gelişmekte olan pazarları kurtarmak 

 

The post Dünya Bankası’ndan hazin uyarı:  Pandemi kalıcı yaralar bırakacak appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments