Asya ve Avrupa’da ülkeler, ABD’de ise eyaletler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken, dünya  ekonomisinin yılın ikinci yarısında hızlı bir toparlanma sergileyeceğine dair umutlar kayboluyor. Bu hafta yayınlanan 3 rapor dünya ekonomisinin salgın esnasında kaybettiği milli geliri 2022 yılına kadar  geri almasının zor olduğunu öne sürdü.

 

Beş işten ikisi kaybolacak

Dünya Ekonomik Forumu’nda çıkan bir analize göre, ABD’de salgın esnasında işini kaybeden her 5 kişiden ikisi salgın sonunda işini geri alamayacak.   Bu araştırmanın yapı olarak ABD’ye benzeyen (geniş hizmet sektörü, dış ticaret açığı) Türkiye ve Hindistan gibi ülkeler için de bir rehber rolü oynaması mümkün. University of Chicago ve  Becker Friedman Institute for Economics akademisyenleri  tarafından yazılan   “COVID-19 Is Also a Reallocation Shock” (Covid-19 aynı zamanda kaynak dağılımı şokudur) başlıklı makalede salgın bitiminde işsizlerin %42’nin iş bulmayacağı tespit edildi. Eğer salgın yılın ikinci yarısında da sürer, ya da virüs daha bulaşıcı/öldürücü bir mutasyon geçirirse, kaynak dağılımında çok daha radikal değişiklikler gözlenecek.

Genel olarak ABD’de resesyonda kaybolan işlerin yeni endüstriler veya ekonomik büyüme sayesinde  ikame edilmesi en az bir yıl sürüyor. Bu yüzden de salgın halihazırda dip yapmış olsa dahi, ABD’nin kaybettiği milli geliri tazmin etmesi 2021’nin sonlarını bulabilir.

 

IHS Markit:  Global ekonomide %5.5 daralma

PMI anketlerini de derleyen araştırma kuruluşu IHS Markit’in  yeni raporuna göre, Covid-19 salgının ekonomik etkileri deprem veya afetlerden çok farklı. İlk tür “arz şokları”, ardında restorasyon yatırımlarını tetiklediği için kaybolan üretimin telafi edilmesi daha kolay ve çabuk oluyor. Halbuki, bu kez kaybedilen hizmet sektörlerinde çıktı ve işler. Şirketlerin bilançolarında kaldıraç artarken, faiz ödeyecek ciro da azalıyor.

ABD ekonomisi bu yıl %7.3, Euro-bölgesi ekonomileri ise ortalama   %8.6  daralıyor. Şirket bilançolarında hasar yanında, değişen tüketim döngüleri de resesyondan çıkışı yavaşlatacak.

 

Deutsche Bank Servet  Yönetimi:  2022’den önce  normale dönmek zor

Deutsche Bank’ın Varlık Yönetim iştirakı tarafından kaleme alınan rapora göre, en azından ABD, Avrupa ve Japonya’da yılın ilk yarısında yaşanan ekonomik hasarı ikinci yarıda tazmin etmek çok zor olacak.

Raporda toparlanmanın “kare kökü” şeklinde cereyan edeceği öngörüldü. Yani, resesyondan sonra ekonomik aktivite hızlı, fakat resesyon öncesi düzeylere varmayan bir toparlanma sergileyecek. Ardından yataya dönecek.

Dünya ekonomisinin bu yıl %2.6 daralıp, gelecek sene %5.4 büyüyeceğini öngören raporda, “Ancak gerçek şudur ki, dünya ekonomisi 2022’ye kadar salgın öncesi üretim düzeyine geri dönemeycek” denildi.

 

Ramazan Özel: Bayramdan Sonra (Ekonomik) Hayat

 

BofA anketi:  Fon yöneticileri “V” şeklinde toparlanma beklemiyor

 

Nouriel Roubini:  Uzun yıllar durgunluk bekliyorum

 

Gelişen Ülkelerin ikilemi:  Erken normalleşmenin bedeli

 

The post Dünya Ekonomisi:  2022’ye kadar normale dönüş yok appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments