Wednesday, December 1st, 2021

Dünyanın En Büyük Üniversitelerinden Birisi, Cardano (ADA) Adımı Attı!

Zürih Üniversitesi, kendi alanında dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor ve kısa süre önce kripto para sektörüne yönelik önemli bir adım attı.

Zürih Üniversitesi, Blockchain Kursuna Cardano’yu Ekledi

Zürih Üniversitesi yetkilileri daha önce de kripto para sektörüne yönelik adımlar atmış ve bazı kripto paralarla ilgili eğitim vermişti. Şimdi ise üniversitenin blockchain ile ilgili 2021 müfredatına Cardano (ADA) ağı da eklenmiş oldu.

Zürih Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada “Deep Dive into Blockchain 2021” isimli müfredata ve programa Cardano’nun da eklendiği vurgulandı. Eğitime katılan öğrencilere UZH Blockchain Center modülleri öğretilirken blockchain ile gerçekleştirilebilecek değişimler hakkında da bilgi verilecek.

ADA İçin Olumlu Adım

Kurs, blockchain teknolojisinin sadece teknik açısından çok daha fazlasını öğretmeyi hedefliyor. Bunun kritik dizayn teorisini, bunun altındaki ekonomik modeli ve blockchain tabanlı sistemlerin sunduğu yenilikleri de kapsayacak olan programa Cardano’nun eklenmesi çok yerinde bir hamle olabilir.

Zürih Üniversitesi tarafından daha önce Tezos Foundation ve IOST gibi kripto para projelerinin üyeleri projede eğitim vermek için davet edilmişti. Cardano CEO’sunun da bu yeni gelişme ile beraber önümüzdeki tarihlerde kursta misafir eğitmenlerden olacağı belirtildi.

Bu durum özel olarak Cardano için oldukça olumlu olsa da genel anlamda blockchain teknolojisinin elde ettiği büyümeyi ortaya koymakta. Bir zamanlar sadece kripto para sektörü ile ilişkilendirilen blockchain sektörü artık dünyanın dört bir yanında farklı uygulamalar için de kullanılmakta. Blockchain’in sunduğu şeffaflık ve merkezi sistemlerde olmayan onlarca yenilik, durumu değiştirmiş gibi gözüküyor.

Blockchain Teknolojisi Yayılıyor

Dünya çapında blockchain eğitimi veren birçok farklı üniversitenin olması da aslında blockchain teknolojisi konusunda ana akım kabule neredeyse ulaşıldığını göstermekte. Cornell, Harvard ve MIT gibi dünyanın en büyük bazı üniversiteleri de blockchain eğitimi vermekte.

Cardano, Ethereum’un kurucu ortaklarından Charles Hoskinson tarafından geliştirildi ve Proof-of-Stake altyapısı ile aslında çağın ilerisinde olan bir ağ konumunda. Cardano’nun bu yaz döneminde ise Alonzo hard fork’u ile beraber akıllı kontratlara kavuşacağı bilinmekte. Akıllı kontratlar ile ağın merkezsiz finans dünyasına girmesi bekleniyor.

Facebook Comments