Britanyalı Economist dergisi, Türkiye’nin ABD’den satın aldığı F-35 uçaklarının, Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle teslim edilememesinin Türk şirketlere yaklaşık 9 milyar dolar değerinde sözleşme kaybettirdiğini yazdı.

 

Türk şirketleri için hayat zor” başlıklı yazıda, havacılık ve savunma sanayi firmalarına parça üretimi yapan Kale Grubu’nun F-35 savaş uçağı için de motor parçaları ürettiği belirtilerek, “Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan geçen yıl aldığı füze savunma sistemleri nedeniyle Amerikan hükümeti, NATO müttefiki olan Türkiye’nin F-35 savaş uçakları projesindeki katılımını askıya aldı. Türkiye’nin hava kuvvetleri, 100 uçak sipariş etti ancak hiçbiri teslim edilmedi. Türk firmaları, yaklaşık 9 milyar dolar değerinde sözleşme kaybetti, Kale Grubu da en çok etkilenenler arasındaydı, ardından da Covid-19 pandemisi geldi” ifadeleri kullanıldı.

 

The Economist’e göre Türkiye ciddi bir resesyonun ortasında. İhracat zayıf TL’ye rağmen gerilerken,  enflasyon da durulmuyor. Yılda $35 milyar gelir getiren turizm endüstrisi son 10 yılın en kötü sezonuna hazırlanıyor.

Yazıda, “Türkiye’de iş yapmak cesaret ister. Son 5 yılda, ülkede ticari güvenliği engelleyen birçok şey oldu: düzinelerce terör saldısı, döviz krizi, bir darbe girişimi ve ardından muhaliflere karşı baskı, Avrupa ve ABD ile diplomatik anlaşmazlıklar ve  7 güçlü bölücü seçim… Ancak hiçbiri şirketleri, Covid-19 pandemisi kadar hazırlıksız yakalamadı” ifadelerine yer verildi.

Öte yanda, the Economist fırsatlardan da bahsetti.  Çin’in doğrudan yatırımlar için istekli olduğu, Avrupalı alıcıların ise tedarik kaynaklarını Türkiye’ye kaydırmayı düşündüğünü kaydetti. Velakin, Türkiye’nin bu fırsatlardan faydalanabilmesi için siyasi istikrarın sağlanması gerektiğini kaydetti. Dergiye göre kritik kurumların yandaşlara ikram edilmesi ve TCMB’nin bağımsızlığı kaybetmesi ülkeye yatırım yapacakları tereddüte sürüklüyor.

 

 

 

Çeşitli basın kaynakları, ParaAnaliz

 

FÖŞ UYARDI: Siyasette Gerginlik Ekonomik Buhranı Derinleştirir!

 

12 Aylık Cari Denge 1 Yıl Sonra Yeniden Açık Verdi

 

 

Almanya’nın Türkiye Yasağına Tepkiler Sürüyor

 

OECD:  Türkiye fena halde daralacak

 

 

 

 

The post Economist: Türk şirketleri için hayat zor, ama fırsatlar da var appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments