ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE ARACISIZ SATIŞ

Başka milletlerin iktisat anlayışı nedir pek bilemem. Ama yurdum insanının “serbest fiyat mekanizmasının” faziletine inanmadığını aynen ve hakken bilirim. 1957’de Gazetecilik Enstitüsü’ndeki hocalarımdan Burhan Felek, “Yazı kaleme alırken, müstahsilden (üreticiden) ziyade, müstehliki (tüketiciyi) düşünün. Çünkü gazete alanların (müşterinin) ezici çoğunluğu tüketicidir” derdi.

Kentsoylu ve memur tabanlı CHP’nin genel iktisadi eğilimi de buydu. Demirel ise, Adalet Partisi’ni (AP) bunun tersine konumlandırdı. “Çoban Sülü” lâkabını benimsedi. Patronu Adnan Menderes gibi o da hedef kitlesini kentli değil “köylü” olarak belirledi.

CHP’nin Robert Kolejli önderi Ecevit, “Tüketiciyi, üreticiden daha fazla kollamak siyaseten hatadır” dedi. Kasket taktı “Karaoğlan” oldu. Hem üreticiyi hem de tüketiciyi kollamaya karar verdi. “Aracılar” diye hayali bir günah keçisi yarattı. Pahalılığın sebebi aracılardı. Onlar ortadan kalkarsa hem tüketici hem de üretici kazanacak, pahalılık bitecekti.

Yanılıyordu. Ekonomi “üretim-dağıtım-tüketim”den oluşur. Dağıtım, aracılar demektir. Onlar olmadan çevrim tamamlanmaz.

AKP’NİN ENFLASYONLA MÜCADELESİ

Enflasyon, fiyatların sürekli artmasıdır. Doğal olarak enflasyon fiyat artışlarıyla ölçülür. AKP, her ne kadar “Enflasyon faizden doğar” dese de AKP şimdilerde “Eğer fiyat artışları düşük kayda geçerse, enflasyon da resmen düşük kalır” ilkesine göre hareket ediyor. Bu amaçla “sepeti” değiştiriyor ve halkın talebine uyarak bazen fiyatlara baskı uyguluyor. Hatta Ecevit gibi “aracılara karşı” savaşıyor. Tanzim satışları yapıyor.

Ama hakkını teslim etmem gerekiyor; bu sakat uygulamalarda ısrarcı olmuyor.

Çünkü nasıl CHP, “kentli-laik-tüketicilerin” partisi ise AKP de “taşralı-dindar esnaf ve üreticinin” temsilcisidir. Bu sebeple AKP, ne ikinci el araba ne de ne başka emtianın fiyatlarını “yasayla frenleme” uygulamasını sürdürmez. Bu yöntem esastan yanlıştır, zaten uygulanamaz da. Ayrıca AKP’nin kitabına uymaz.

Son söz: Emir demiri keser, fiyatı kesmez.

 

 

Alıntıdır, makalenin tamamı için aşağıdaki adresi ziyaret edin

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/ege-cansen/fiyat-yukselisine-yasal-fren-6001899/

Özlem Derici Şengül:   Normal olmayan zamanlarda normalleşme adımı

 

Dr Yalçınkaya:  Faizi Artırmam, Likiditeyi Sıkarım

 

Yurt Dışı ÜFE Temmuz’da arttı

 

Tüketici  Ağustos’u korku içinde geçiriyor

The post Ege Cansen:  Fiyat yükselişine yasal fren olur mu? appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments