İran'da dolar ilk kez 25 bin tümeni aşarak rekor kırdı

Araştırma şirketi IHS Markit’teki ekonomistlere göre, ABD, Brezilya ve Hindistan gibi büyük ekonomilerde artan koronavirüs enfeksiyonları, ekonomik toparlanmanın kırılganlığının altını çizmekte ve toparlanma döneminin “W şekline” dönme riskini artırmakta.

Temmuz Dünya Flash raporunda, IHS Markit Baş Ekonomisti Nariman Behravesh ve Küresel Ekonomi İcra Direktörü Sara Johnson, 2020 küresel büyüme tahminlerini Mayıs ve Haziran aylarında ekonomik aktivitede keskin bir toparlanma olduğuna dair net göstergelere dikkat çekerek %5,5 daralmaya yükseltti. 2021’de ise %4,4’lük bir toparlanma bekleniyor.

Behravesh ve Johnson “Yine de, ‘sıçrama ve solma’ tahminimizin altında yatan mantık değişmedi. Tüketiciler ve işletmeler temkinli olmaya devam ediyor ”dedi.

“Mali ve para otoriteleri daha fazla teşvik sağlamadığı sürece, toparlanma için kilit destek yakında ortadan kalkacak.”

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve merkez bankaları kriz başladığından bu yana benzeri görülmemiş düzeyde para ve mali teşvik uyguladılar. IHS Markit, euro bölgesinin bu yıl GSYİH’da (gayri safi yurtiçi hasıla) %8,6’lık bir düşüşle ekonomik olarak pandemiden en sert bölge olacağını öngörmekte. Avrupalı liderler Cuma günü Brüksel’de bir araya gelerek 750 milyar euro (856.9 milyar $) koronavirüs kurtarma fonu üzerinden birkaç gün sürecek görüşmelere başladılar.

Bununla birlikte, Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, ABD’deki artan enfeksiyonlar önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bazı devletler virüsü kontrol altına almak için kısmi kilitleme önlemlerini yeniden uygulamaya zorlandı, ancak enfekte kişi toplamı 3,5 milyonda ve tırmanmaya devam ediyor.

Benzer yerel kısıtlamalar Avustralya, anakara Çin, Almanya, İsrail, Japonya ve İspanya da dâhil olmak üzere dünya çapında bir dizi Covid-19 sıcak noktasında uygulanıyor. IHS Markit, tüketici harcama modellerine ilişkin yüksek frekanslı verilerin, tüketici dikkatinde yeniden bir artışa işaret ederek tahmin edilebilir bir şekilde tüketici harcama eğilimlerinin azaldığını vurguladı.

Behravesh ve Johnson, “Yeni enfeksiyon dalgası, IHS Markit’in zaten olası görmediği V şeklinde bir toparlanmayı ve çift edurgunluğa işaret eden W şeklinde döngü riskini artırdı” diyor.

IHS Markit böyle bir senaryoya % 20 civarında bir olasılık verse de, ancak enfeksiyonların artış seyrine bağlı olarak, bu risk önümüzdeki aylarda artabilir.

Raporda, “ikinci bir gerilemenin muhtemel zamanlaması bu yıl geç veya 2021 başlarında olacaktı ve ekonomik daralma, henüz geride bıraktığımız durgunluk kadar ciddi bir yerde olmayacaktı” denirken ikinci dalgada kilitlenmelerin ilki kadar sert olmayacağına bahse giriliyor.

Sonuç olarak, en kötüsü muhtemelen geride kalırken, küresel toparlanma zayıf seyrediyor ve halen aşağı yönlü risklere maruz kalıyor.

CNBC

The post Ekonomistler uyarıyor: Artan koronavirüs enfeksiyonları ‘W şeklinde’ iyileşme riskini çoğaltıyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments